Kryształ górski: ozdoba, której przypisuje się magiczne wręcz właściwości

Kryształ górski jest jednym z popularniejszych kamieni szlachetnych. Silny połysk tej przezroczystej odmiany kwarcu sprawia, że dawniej często utożsamiany był z diamentem. Jest symbolem czystości i dlatego przypisuje mu się właściwości oczyszczające. Sprawdzamy, z czego słynie i jak jest stosowany kryształ górski.

Kryształ górski: właściwości

Osoby wierzące w moc kamieni szlachetnych bardzo chętnie umieszczają w swoim otoczeniu kryształ górski. Właściwości ezoteryczne i lecznicze, które mu się przypisuje, mają bowiem sprawić, że oczyści on lokum z negatywnej energii. Jest kamieniem szlachetnym z grupy kwarców, w naturze spotyka się go najczęściej w postaci sześciobocznego słupka. Jest bezbarwnym, szklistym kamieniem, przezroczystym lub mętnym, może jednak przybierać rozmaite barwy w zależności od domieszek innych pierwiastków. Z uwagi na bardzo dobre przewodnictwo cieplne jest chłodny w dotyku. Zapewne z tego powodu, jak również z uwagi na to, że swym wyglądem przypomina zamarzniętą wodę, nazwano go kryształem – od greckiego słowa krystallos, oznaczającego lód.

Zobacz wideo Zadbaj o biżuterię. Jak wyczyścić i spakować świecidełka?

Jasność i przezroczystość kryształu od wieków utożsamiana jest z czystością. Z tego też względu przypisuje mu się właściwości oczyszczające. Ezoteryka zakłada, że ma on zdolność do pochłaniania energii z zewnątrz, skupiania jej wokół siebie i kumulowania jej. Ponieważ może kumulować zarówno dobrą, jak i złą energię, przez wielu uznawany był za neutralizator czarnych mocy, a także źródło pozytywnych wibracji dla właściciela. Nic więc dziwnego, że przez długi czas kryształ górski traktowano jako amulet chroniący przed złymi emocjami, a także jako środek oczyszczający – nie tylko umysł, ale także ciało, a nawet otoczenie człowieka. Z uwagi na zdolność do neutralizacji negatywnych wibracji uważano, że kryształ górski zwiększa szansę na pomyślność, osiąganie celów i życiowy sukces. Oczyszczenie umysłu i ciała z negatywnych emocji ma poprawiać funkcjonowanie organizmu. Osoby, które za sprawą kryształu górskiego pozbędą się złych myśli, są zatem podobno mniej podatne na lęki, przygnębienie czy zmiany nastroju.

Kryształ górski: zastosowanie

Ze względu na swe właściwości kryształ górski zastosowanie znalazł w medycynie niekonwencjonalnej. Należy pamiętać, że właściwości lecznicze kamieni szlachetnych nie zostały w żaden sposób udowodnione naukowo. Specjaliści medycyny niekonwencjonalnej stosują jednak kryształ górski w leczeniu wielu chorób. Ich zdaniem kamień ten oczyszcza organizm ze złej energii i toksyn, co może wspomagać leczenie licznych chorób, począwszy od przeziębienia, na chorobach nowotworowych skończywszy. Usuwając negatywną energię z ciała poprawia działanie narządów wewnętrznych oraz wspomaga organizm z walce z wirusami, bakteriami oraz niekorzystnymi dla zdrowia zmianami. Zdaniem specjalistów medycyny niekonwencjonalnej działanie kryształu górskiego warto wykorzystać w łagodzeniu bólu głowy, bolesnego miesiączkowania, reakcji alergicznych czy świądu skóry, w walce ze stanami zapalnymi organizmu, a także z chorobami tarczycy. Kamień ten może wpływać na poprawę witalności organizmu, wzmocnienie układu odpornościowego, regulację pracy serca czy poprawę funkcjonowania systemu nerwowego. Polecany jest w leczeniu chorób psychicznych jako środek odblokowujący połączenia nerwowe.

Niezwykle często kamień ten jest stosowany również w kosmetyce, jako roller do masażu. Masaż rollerem z kryształu górskiego pobudza mikrokrążenie krwi, wpływa na zwiększenie elastyczności skóry, spłyca zmarszczki, spowalnia powstawanie nowych, poprawia owal twarzy. Stosowany do masażu delikatnej skóry pod okiem, niweluje cienie i worki pod oczami. Schłodzony przed masażem zamyka pory, łagodzi zaczerwienienia i rozluźnia mięśnie twarzy.

A jak, zdaniem specjalistów, korzystać z kryształu górskiego, by wykorzystać jego właściwości lecznicze? Można nosić go przy sobie, np. w kieszeni bądź torebce. Dobrze jest umieścić go w miejscu, w którym często się przebywa – obok ulubionego fotela czy przy biurku. Idealnym miejscem dla kryształu górskiego jest podobno stolik nocny przy łóżku. Kamień warto brać w dłoń i bawić się nim szczególnie wówczas, gdy źle się czujemy, mamy gorszy nastrój, albo dopadła nas choroba. Po nagrzaniu słońcem kryształ powinno się przyłożyć do bolącego miejsca.

Najprościej jednak sięgnąć po biżuterię z kryształem górskim. Z reguły prezentuje się ona równie pięknie, jak wykonana z diamentów, a jest znacznie bardziej przystępna cenowo. Dodatki z kryształem górskim szczególnie dobrze pasują do osób pewnych siebie, twardo stąpających po ziemi. Ich stylizację z powodzeniem dopełni zarówno pierścionek czy bransoletka, jak i naszyjnik lub kolczyki z kryształem górskim.

Zobacz też: Czyszczenie srebra może być szybkie i proste. Wykorzystaj te banalne domowe sposoby

Więcej o: