Dlaczego rośliny płaczą? To zjawisko ma swoje uzasadnienie. Wiemy, jak temu zaradzić

Posiadacze roślin czasami obserwują znajdujące się na liściach małe kropelki wody. Wygląda to tak, jakby "płakała". Bez obaw, to całkowicie naturalne zjawisko. Z drugiej strony jest to też pewien sygnał. Dlaczego rośliny płaczą?

Krople znajdujące się na liściach tak naprawdę nie mają nic wspólnego z płaczem. Kojarzone ze łzami wywołują ciekawość u właścicieli roślin, Wyjaśnieniem jest zjawisko zwane gutacją. Polega ono na pozbyciu się nadmiaru wody wraz ze składnikami mineralnymi. Obserwujemy wtedy wiele kropli znajdujących się na brzegach oraz końcach liści.

Zobacz wideo Zadbaj o swoje rośliny, by żyły dłużej i pozostawały świeże

Dlaczego rośliny płaczą? Kilka słów o gutacji

Pojawiające się krople na powierzchni rośliny to nie powód do zmartwień, lecz sygnał. Wilgoć znajdująca się na liściach to wynik walki z nadmiarem wody. Zjawisko to bliżej znane jest jako gutacja, kiedy roślina zostanie przelana. Warto więc stosować się do zaleceń podlewania i uważnie obserwować. Innym wyjaśnieniem tego zjawiska jest zbyt wysoki poziom wilgotności w powietrzu. Część osób uważa, że rośliny przepowiadają w ten sposób nadchodzące opady deszczu. Krople pojawią się również z rana, gdy wieczorem dnia poprzedniego dostarczaliśmy wody roślinom. W wyniku transpiracji, czyli procesu parowania wody z powierzchni liści przez noc zostaje ona zahamowana lub przeprowadzona w mniejszym stopniu.

Jak postępować z roślinami, gdy płaczą? Warto zadbać o prawidłową pielęgnację

Gutacja to naturalne zjawisko, które nie jest niczym złym. Zadbajmy jednak o to, żeby nie dochodziło do niego za często. W przypadku podlewania zachowaj więc umiar i stosuj zasadę "mniej znaczy więcej". Roślina lepiej zagospodaruje mniejszą ilością wody. Warto również zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza oraz nawilżenie powietrza zimą. "Płakanie" roślin nie jest więc powodem do zmartwień, lecz sygnałem do zmiany działania w zakresie pielęgnacji.

Ile warte jest prowadzenie domu? Przeczytaj o naszej akcji i przelicz swój niewidzialny etat na pensję [KALKULATOR]

Więcej o: