Kalendarz ogrodnika. Co można sadzić w lipcu? To najlepszy moment na wysiew tych kwiatów i warzyw

Jakie kwiaty można sadzić w lipcu? Czy wakacje to dobry czas na wysiew warzyw? Takie pytania zadaje sobie wielu początkujących ogrodników. Na wszystkie z nich odpowiedzi znajdziecie w naszym kalendarzu ogrodnika.

Nie dla wszystkich roślin i warzyw wczesna wiosna jest najlepszym okresem na wysiew. W przypadku niektórych gatunków i odmian warto zaczekać do lata, aby później móc cieszyć się obfitymi i pysznymi plonami. Co najlepiej siać w lipcu? Podpowiadamy. 

Zobacz wideo Czas na urlop! Jak zabezpieczyć na ten czas swoje rośliny? Jak się spakować? Jak przechowywać pieniądze?

Co można sadzić w lipcu? Oto lista warzyw, które warto uwzględnić w swoim kalendarzu

Okazuje się, że w wakacje także możemy wzbogacić nasz warzywny ogródek o kolejne gatunki. Ten okres to najlepszy moment na zasadzenie

  • cebuli siedmiolatki – można ją siać przez cały lipiec oraz w marcu, kwietniu i sierpniu,
  • endywii – do doniczek lub na rozsadniku, a gdy podrośnie, przesadzić do gruntu,
  • kapusty pekińskiej — w ostatni tydzień lipca,
  • kopru ogrodowego i włoskiego — podczas upalnych dni należy go zraszać,
  • rzodkwi i rzepy — jedynie późne odmiany. 

Jakie kwiaty można sadzić w lipcu? Te odmiany będą się czuły w tym okresie najlepiej 

Oczywiście w ogrodzie nie powinno zabraknąć kolorowych i pachnących kwiatów. Decydując się na ich wysiew w lipcu, możemy wybrać spośród takich odmian jak: portulaki, klarkie, nagietki, nemezje, groszek pachnący, stokrotki, bratki, malwy, niezapominajki, goździki brodate, orliki, łubiny czy gipsówka. 

Kalendarz ogrodnika na lipiec to też czas obfitych plonów

Poza sadzeniem nowych roślin w lipcu możemy się cieszyć także zbiorami już wcześniej wysianych warzyw czy kwiatów. Wśród warzyw z pewnością dominować będą: pomidory, ogórki, brokuły, kalafior, marchew, ziemniaki, bób, groszek czy fasola szparagowa. Natomiast nasz ogród powinny pokryć kwiaty tj.: lawenda, mieczyki, słoneczniki, aksamitki czy chabry. 

Więcej o: