Jak prać śpiwór i czy można go uprać w pralce? Tłumaczymy, jak bezpiecznie zrobić to krok po kroku

Sezon na wakacyjne wyjazdy dawno się rozpoczął. Jeśli wybierasz się na wycieczkę pod namiot, lub na letni festiwal, warto wziąć ze sobą śpiwór. Niestety, wiele osób obawia się, że ciężko będzie go potem uprać. Jak prać śpiwór i czy można uprać śpiwór w pralce? Odpowiadamy.

Śpiwór ma zapewnić ciepło, musi być też wodoodporny i lekki. Ma podobne właściwości i materiał do kurtki puchowej, która jest idealna na przejściową pogodę. Niestety, zarówno taka kurtka, jak i śpiwór uchodzą za trudne do prania. Wyjaśniamy, jak bezpiecznie uprać śpiwór i czy można użyć do tego pralki.

Zobacz wideo Niebieska kredka, cyrkonie i pomysł - jak wykonać makijaż festiwalowy?

Jak często prać śpiwór? Tę zasadę prania śpiworu musisz koniecznie znać

Śpiwór zapewnia ciepło, jednak pogoda bywa przewrotna, a zabierając ze sobą na podróż tylko jeden, ryzykujemy np. przepocenie go. Z tego powodu śpiwór powinno się wyprać po każdej więcej niż tygodniowej wyprawie. To kwestie higieniczne, których nie każdy przestrzega z obawy, że śpiwór ulegnie uszkodzeniu. Jeśli wyjazd trwał np. 3 dni, wystarczy dokładnie go wywietrzyć i przetrzeć wilgotną szmatką.

Co zrobić, aby pranie śpiwora było jeszcze rzadsze? Jest na to sposób

Istnieje sposób, jak uniknąć częstego prania śpiwora. Są bowiem specjalne prześcieradła, które stanowią wyściółkę wkładaną do środka naszego campingowego posłania. W ten sposób mamy pewność, że śpiwór się nie przepoci i nie ulegnie wielkiemu zabrudzeniu. 

Jak prać śpiwór syntetyczny i jak prać śpiwór puchowy. Czy można to robić w pralce?

Najczęściej spotykane w sklepach śpiwory, to te syntetyczne i puchowe. Różnią się od siebie nie tylko wyglądem i materiałem, ale i ceną. Puchowe należą do droższych, są też cieplejsze. Syntetyczne śpiwory bez problemu można też wrzucić do pralki. W przypadku puchowych- wymagają specjalnego traktowania.

Zacznij od ściągnięcia wilgotną gąbką widocznego brudu i próby zaprania większych plam. Kolejno, oczyść podajnik w pralce z pozostałości chemicznych substancji piorących. Namocz śpiwór puchowy w letniej wodzie, ale zrób to najlepiej w worku, aby zmniejszyć jego objętość. Wyjmij śpiwór z pokrowca, zapnij i umieść w pralce. Podobnie jak w przypadku kurtki puchowej, możesz wrzucić do pralki piłki tenisowe, celem rozbicia puchu. Oba rodzaje śpiworu możesz też uprać ręcznie. Najwygodniej wyprać je w wannie.

Więcej o: