Jak pielęgnować lawendę w ogrodzie? Dzięki tym trikom pięknie zakwitnie i będzie urzekać zapachem

Jeżeli szukasz odpowiedzi na pytanie jak sadzić lawendę w ogrodzie i ją pielęgnować, mamy dla ciebie kilka cennych wskazówek. Choć uprawa tej rośliny może wydawać się skomplikowana, wcale nie musi taka być. Dzięki tym metodom urośnie bujna i piękna.

Lawenda to niezwykle romantyczna roślina, która z roku na rok zyskuje coraz większą liczbę zwolenników. Choć może wydawać się skomplikowana w uprawie to jeżeli zapewnimy jej odpowiednie warunki zbliżone do naturalnych, zaskakuje swymi bujnymi kwiatami. Wytłumaczymy dziś jak prawidłowo o nią dbać.

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Dominika Gwit przeszła metamorfozę? Fani komentują: 'Chudnie Dominisia w oczach' (zdjęcie ilustracyjne)Dominika Gwit w stroju kąpielowym. "Wiem, że i ja mogę tak wyjść na plaże"

Lawenda wąskolistna czy lawenda francuska? Dwie najpopularniejsze odmiany w Polsce

W Polsce do najpopularniejszych odmian lawendy należy ta wąskolistna i francuska. Oba gatunki są bardzo podobne. Lawenda wąskolistna tworzy zwarte, regularne kępy i dorasta do około 50 cm wysokości. Jedną z jej ozdobnych cech są srebrzyste włoski pokrywające sztywne, drewniejące pędy oraz lancetowate liście. Charakterystyczne kwiatostany lawendy są złożone z kwiatów, które w zależności od odmiany mogą być purpurowe, fioletowe lub nawet ciemno-różowe. Lawenda francuska także tworzy zwarte, regularne kępki i dorasta do około 50-60 cm wysokości. Jedną z jej ozdobnych cech są srebrzyste włoski pokrywające sztywne, drewniejące pędy oraz lancetowate liście, które są nieco szersze od powszechnie znanej lawendy wąskolistnej.

Jak sadzić lawendę i o nią dbać? Pamięta o tych kilku kwestiach

Lawenda francuska kwitnie w kwietniu i maju, oraz powtórnie we wrześniu. Posiada charakterystyczne, "beczułkowate" kwiatostany. Natomiast odmiana wąskolistna w lipcu i sierpniu na wierzchołkach pędów tworzy cienkie szypułki zakończone kłosami (o długości 5-7 cm) fioletowoniebieskich. Aby jednak kwitnienie było zadowalające, należy odpowiednio wcześniej zadbać o te rośliny. Oto kilka zasad, dzięki którym nasze landowe ogrody będą zachwycać:



  1. Lawenda lubi gleby dobrze przepuszczalne, lekko kamieniste, wapienne. Korzystne dla lawendy jest zmieszanie podłoża z grysem lub drobnym żwirkiem. Ziemia nie powinna być zbyt kwaśna!




  2. Stosuj systematyczne odchwaszczanie. Lawenda nie lubi towarzystwa chwastów, które osłabiają cyrkulację powietrza wokół rośliny.




  3. Lawenda to roślina słońca – najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i ciepłych, osłoniętych przez silnym i mroźnym wiatrem.




  4. Roślina nie potrzebuje nawożenia jeśli jednak chcemy ją wzmocnić, można zrobić to jesienią za pomocą kompostu.




  5. Lawenda źle znosi zalane korzenie – wtedy szybko gnije. Trzeba unikać zbyt gęstego sadzenia i zraszania liści. W nadmiernej wilgotności lawendy często bywają porażane przez choroby grzybowe.


Jak prawidłowo sadzić pomidory i o nie dbać? Dzięki tym metodom zbierzesz dużo pięknych owocówCzym podlewać pomidory, aby rosły bujne? Potrzebujesz 2 rzeczy

Kiedy przycinać lawendę? Ten zabieg jest bardzo ważny

Lawenda grodowa niezależnie od gatunku wymaga regularnego cięcia, aby utrzymać jej zwarty pokrój i obfite kwitnienie. Dokonujemy tego dwa razy w roku wiosną (przed wegetacją najlepiej w kwietniu) i latem (po kwitnieniu najlepiej w sierpniu). Oto instrukcja jak prawidłowo wykonać ten zabieg:

  1. Przytnij gałązki o około 1/3 długości, ale powyżej nagich części pędów.
  2. Nie przycinaj zdrewniałych gałązek, bo mogą zaschnąć.
  3. Kolejne cięcie (sierpniowe) przeprowadzamy systematycznie po kwitnieniu poszczególnych kwiatostanów, wycinając je wraz z kilkucentymetrowym fragmentem pędu.
Więcej o: