Kiedy sadzić hortensje, aby pięknie kwitły? Nie popełnij tego popularnego błędu podczas pielęgnacji

Jeżeli chcesz powiększyć swoje ogrodowe aranżacje i zastanawiasz się kiedy sadzić hortensje mamy dla ciebie kilka cennych wskazówek. Ten jeden popularny błąd w jej pielęgnacji może skutkować brakiem kwiatów w przyszłym roku.

Hortensja to przepiękna roślina zdobiąca ogrody nie tylko w Polsce, ale także na świecie. Posiada przepiękne kwiaty, które są prawdziwą ozdobą i dumą niejednego ogrodnika. Wytłumaczymy dziś kiedy możemy sadzić i przesadzać ją w naszym ogrodzie, a także zwrócimy uwagę na popularny błąd w pielęgnacji.

Zobacz wideo Pięć sposobów na uciążliwe insekty. Jak pozbyć się mrówek, muszek czy komarów?

Kiedy sadzić hortensje? Ważne, aby nie zrobić tego zbyt późno

Jeżeli chcemy, by nasz ogród zaczęły zdobić hortensje, nie musimy ściśle trzymać się jakiegoś określonego czasu ich sadzenia, ponieważ nie da się go jasno określić. Możemy zrobić to od wiosny aż do późnej jesieni, czyli mniej więcej od kwietnia do listopada. Pamiętajmy jednak aby nie zrobić tego zbyt późno. Rośliny te niezbyt dobrze znoszą niskie temperatury, dlatego lepiej unikać sadzenia hortensji późną jesienią. Wszystko dlatego, aby po posadzeniu miały wystarczająco czasu na dobre ukorzenienie się i aklimatyzację w nowym miejscu. To zwiększa ich szanse na bujne kwiaty i zdrowy wzrost w roku kolejnym.

Kidy przesadzać hortensje? Najlepiej wiosną

Jeżeli chcemy zmienić miejsce naszych hortensji, warto wiedzieć, że rośliny te dobrze znoszą nawet coroczne przesadzanie. Jest jednak jeden warunek. Zmiana lokalizacji musi nastąpić wczesną wiosną, najlepiej na początku kwietniu. Jest to czas dla nich bezpieczniejszy niż przesadzanie jesienne, które również jest dopuszczalne. Jednak tu musimy pamiętać o wyżej wspomnianej zasadzie. Hortensja musi mieć wtedy czas na ukorzenienie się przed mrozami, na które jest delikatna.

Kiedy przyciąć hortensje? Nie popełnij tego błędu!

Prawidłowe wykonanie cięcia hortensji jest kluczowe dla wyglądu całej rośliny i jej kwitnienia. Należy więc robić to regularnie, czyli co roku. Cięcie i sposób jego wykonywania różni się od gatunku, jednak dziś skupimy się na hortensji ogrodowej, która jest w tej kwestii wyjątkowa. Wszystko dlatego, że pędów hortensji ogrodowej nie przycina się wcale!  Przycinamy jedynie zaschnięte kwiatostany tuż pod miejscem ich wyrastania w sierpniu tuż po kwitnieniu.

Wycięcie całych pędów skutkowałoby brakiem kwitnienia w kolejnym sezonie, gdyż kwiaty hortensji ogrodowej pojawiają się na pędach ubiegłorocznych (paki kwiatowe zawiązują się już w sierpniu). Z tego powodu roślina wymaga bardzo dokładnego okrywania na zimę.

Więcej o: