Pamiętacie Magdę Karwowską z "Czterdziestolatka"? Anna Seniuk ma już 79 lat! "Nietypowa baba jestem"

"Z miłości porzuciła rolę, która trafia się aktorce raz na sto lat. O mały włos - aż trzykrotnie - nie straciła życia. Zwymyślała komisję egzaminacyjną krakowskiej szkoły teatralnej, uwiodła swą grą rosyjskiego dramaturga i jako pierwsza polska aktorka pokazała na dużym ekranie biust.". To opis książki biograficznej "Nietypowa baba jestem", który doskonale opisuje historię Anny Seniuk. Jakie jeszcze sekrety skrywa życie aktorki, która zasłynęła rolą Karwowskiej w serialu "Czterdziestolatek"?

Choć zagrała dziesiątki ról, to najbardziej w pamięci Polaków zasłynęła jako żona Karwowskiego z serialu "Czterdziestolatek". Zanim otrzymała tę rolę, jej kariera wisiała na włosku. Wszystko to ze względu na wielką miłość, która niestety nie przetrwała. Seniuk żałuje jednak tylko jednej rzeczy, że "w przeszłości nie poświęciła więcej czasu rodzinie". 

Zobacz wideo Popkultura odc. 120

Anna Seniuk dla miłości o mało nie poświęciła kariery. Taka szansa miała się już nie powtórzyć

Seniuk początkowo chciała studiować historię sztuki, ale jej polonistka zachęciła ją do zdawania na PWST w Krakowie. Udało jej się dostać za pierwszym razem, podobnie zresztą jak jej siostrze. W wieku 28 lat postanowiła przeprowadzić się do Warszawy z ówczesnym narzeczonym. Do ślubu jednak nigdy nie doszło, gdyż tuż po przyjeździe do stolicy poznała kompozytora Macieja Małeckiego. 

Gdy umówili się na pierwszą randkę, od razu mieli podobno ustalić datę ślubu - 13 lutego godzina 13:00. I rzeczywiście tak się stało, Anna i Maciej się pobrali. Tuż przed podróżą poślubną Seniuk otrzymała natomiast ogromną szansę zawodową. Chciano ją obsadzić w roli Jagny w "Chłopach". Aktorka jednak odmówiła, gdyż nie chciała rezygnować z podróży do Bułgarii z ukochanym. Niestety po powrocie poniosła tego konsekwencje. Nikt nie chciał jej zatrudniać w swoich produkcjach. Interwencja Gustawa Holoubka miała uratować jej karierę. 

Prawdziwą rozpoznawalność przyniosła jej Magda Karwowska w serialu "Czterdziestolatek"

Aktorka zyskała ostatecznie sympatię milionów widzów. Wszystko za sprawą serialu "Czterdziestolatek", w którym zagrała żonę Karwowskiego (Andrzej Kopiczyński). Później wystąpiła także w wielu innych popularnych produkcjach tj. "Czarne chmury", "Bilet powrotny", "Panny z Wilka" czy "Konopielka".

Anna SeniukAnna Seniuk kadr z serialu 'Czterdziestolatek' vod.tvp.pl

W 1975 r. urodziła syna Grzegorza, a w 1981 r. córkę Magdalenę. Wówczas chciała się bardziej skupić na dzieciach. Jak powiedziała w wywiadzie dla "Wysokich Obcasów":

- Ja nie jestem aktorką, która w przerwach gotuje obiady. Ja jestem kucharką, która od czasu do czasu grywa w filmie i teatrze. 

Niestety im większe były sukcesy zawodowe Seniuk, tym gorzej działo się w jej małżeństwie. Ostatecznie Maciej Małecki zostawił rodzinę dla młodszej kobiety. To nie był jedyny cios, który spotkał aktorkę. Podczas pracy na planie serialu "Czterdziestolatek. 20 lat później", dowiedziała się o nowotworze piersi. Udało się jej jednak pokonać chorobę

W 2016 roku na rynku pojawiła się biografia Anny Seniuk "Nietypowa baba jestem". Jest ona napisana na podstawie rozmowy aktorki z córką Magdaleną Małecką. 79-latkę wciąż możemy podziwiać także na ekranie. W 2021 roku wystąpiła w filmie "The Hero" i "Stacja". 

2018 rok2018 rok Fot.Michał Walczak / Agencja Wyborcza.pl

Więcej o: