Jak często podlewać pomidory w tunelu foliowym? Cztery wskazówki, dzięki którym będą zdrowo rosły

Jak często podlewać pomidory w tunelu foliowym? Stosowanie się do kilku prostych wskazówek sprawi, że będziemy mogli cieszyć się zdrowymi i bujnymi plonami. Warto jednak wiedzieć także, czym podlewać pomidory. Ma to bowiem równie duże znaczenie. Na szczęście, znamy odpowiedzi na wszystkie te pytania.

Tunel foliowy to doskonały sposób na uprawę nie tylko pomidorów. Chroni on bowiem przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi czy szkodnikami. Dodatkowo wyższa temperatura panująca wewnątrz sprawia, że zazwyczaj możemy cieszyć się plonami nieco szybciej. Jak jednak dbać o prawidłowo o pomidory w tunelu, aby tak się stało? Podpowiadamy. 

Zobacz wideo Domowy sos pomidorowy w słoiczku

Jak często podlewać pomidory w tunelu foliowym? Najważniejsze wskazówki 

To właśnie ciepło i wilgoć panujące wewnątrz tunelu powodują, że pomidory rosną szybciej. Trzeba jednak pamiętać o tym przy kilku kwestiach, szczególnie podczas podlewania: 

  1. Lepiej podlewać glebę rzadziej, ale obficiej — najlepiej co 4-5 dni, ale podczas upałów warto kontrolować wilgotność ziemi codziennie. 
  2. Pomidory podlewamy odstaną i chłodną wodą
  3. Wodę wylewamy bezpośrednio pod krzew — nie opryskujemy nią liści.
  4. Po podlaniu pomidorów wietrzymy tunel — nadmierna wilgotność i wysoka temperatura mogą sprzyjać rozwojowi chorób grzybowych. 

Czym podlewać pomidory? Oprysk z drożdży na pomidory sprawdzi się doskonale 

Oprysk z drożdży to świetny nawóz, który możemy stosować podczas uprawy pomidorów. Przygotujemy go na dwa sposoby: 

  • Nawóz z drożdży sfermentowany - 100 g rozdrobnionych drożdży zasypujemy szklanką cukru i odstawiamy na 2 godziny. Później dodajemy 10 l cieplej wody, dokładnie mieszamy i odstawiamy do sfermentowania na tydzień. Po tym czasie otrzymujemy gotowy nawóz do pomidorów. Należy go natomiast rozcieńczyć - 1 szklanka roztworu na 10 l wody.
  • Nawóz z drożdży niesfermentowany — rozdrobnioną kostkę drożdży zalewamy 10 l ciepłej wody i odstawiamy na godzinę. Nawóz po tym czasie jest gotowy do użycia. 

Nawozem na bazie drożdży pomidorów nie podlewamy częściej niż raz na dwa tygodnie. 

Drożdże na pomidory — jakie zalety ma stosowanie takiego oprysku?

Podlewanie pomidorów drożdżami sprawi, że przyspieszymy ich wzrost, a plony będą obfite. Jest to zasługa zawartych w nim witamin E, B czy magnezu, wapniu i żelaza. Dodatkowo taki nawóz wspiera rozwój pożytecznych mikroorganizmów glebowych, zapobiegając powstaniu grzybów chorobotwórczych.

Więcej o: