W ilu stopniach prać ręczniki? O tym pamiętaj, aby zachować ich miękkość i chłonność na dłużej

W ilu stopniach prać ręczniki, aby zachować ich estetyczny wygląd na dłużej? Dla niektórych odpowiedź wcale może nie być taka oczywista. Warto jednak przestrzegać kilku prostych wskazówek, gdyż dzięki temu nawet po kilku praniach wciąż będą wyglądały jak nowe.

Ręczników używamy codziennie a fakt, że chłoną one dużo wody i przez wiele godzin pozostają wilgotne, sprawia, że mogą stać się one siedliskiem bakterii i grzybów. Jak tego uniknąć? Wystarczy odpowiednio dobrana temperatura i środki piorące. 

Zobacz wideo Czy ręczniki trzeba prać co kilka dni? [NaZdrowie]

W ilu stopniach prać ręczniki? Ma to kluczowe znaczenie 

Temperaturę prania powinniśmy dobierać zgodnie z informacjami zawartymi na metce przez producenta. Co jednak w sytuacji, gdy ją odcięliśmy? Wówczas należy pamiętać, że wyższa temperatura nie znaczy lepsza. Niektórzy wstawiają ręczniki na cykl z temperaturą 90 stopni, aby pozbyć się z materiału zabrudzeń i zarazków. Niestety wraz z nimi pozbywamy się także miękkości i trwałości. Optymalną temperaturą do prania ręczników jest 40 lub 60 stopni w zależności od tkaniny, z jakiej jest wykonany. 

Jak prać ręczniki, aby były miękkie? Zwróć uwagę na rodzaj detergentów 

Podczas prania ręczników proszek warto zamienić na żel lub płyn, gdyż produkty te lepiej się wypłukują. Nie należy stosować ich jednak w nadmiarze, aby nie oblepiały włókien, pozbawiając ręczniki puszystości. Stanowczo należy unikać także płynów zmiękczających, gdyż sprawiają one, że ręczniki są mniej chłonne. Zamiast tego warto raz na jakiś czas, dodać do prania szklankę octu. Tkanina będzie bardziej miękka, a przy okazji pozbędziemy się z niej nieprzyjemnego zapachu

Jak często wymieniać ręczniki? W ten sposób zadbasz o swoje zdrowie 

Zbyt długo wilgotne ręczniki są narażone na rozwój bakterii. Po kąpieli warto rozwieszać je zatem w miejscu, gdzie panuje właściwa cyrkulacja powietrza. Mimo to zaleca się, aby ręczniki wymieniać przynajmniej dwa razy w tygodniu

Więcej o: