Jak podlewać pelargonie latem i prawidłowo je zimować? Dzięki tym metodom kwiaty pięknie rozkwitną

Wielu początkujących ogrodników może zastanawiać się jak prawidłowo podlewać pelargonie latem, a następnie gdy temperatury spadną ją zimować. Uprawa tej rośliny nie jest zbyt skomplikowana, jednak nie wybacza ona niektórych błędów. Dziś przedstawimy jak dbać o nią w prawidłowy sposób.

Pelargonie to jedne z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Nic w tym dziwnego roślina ta jeżeli zostaną zapewnione jej odpowiednie warunki, odwdzięcza się pięknymi i bujnymi kwiatami w różnych kolorach. Dziś przedstawimy jak odpowiednio o nią dbać.

Zobacz wideo Modne pomysły na prezenty z kwiatów. Nie tylko flower box

Jak podlewać pelargonie latem? T bardzo ważny element pielęgnacji

Przy podlewaniu pelargonii musimy wiedzieć, że roślina ta jest przystosowana do magazynowania wody w liściach oraz okresowej suszy. Z tego powodu należy ją podlewać stosunkowo rzadko, tylko wtedy gdy czujemy, że podłoże jest ciepłe i suche. Wykonując tę czynność, zadbajmy, aby nie zamoczyć liści a dostarczyć ją jedynie bezpośrednio do korzeni. W upalne dni zaleca się podlewać je nawet dwa razy dziennie w nie dużych ilościach. Dokładniej rano i po południu. Chłodniejsze temperatury pozwolą roślinie dokładnie zaabsorbować wodę w swoje korzenie.

Co zrobić, aby pelargonie obficie kwitły?

Pelargonie występują w ogromnej palecie kolorów, są bogato obsypane kwiatami i mają długi okres kwitnienia. Aby jednak posiadały one obfite kwitnienie cały sezon, musimy o nie odpowiednio zadbać. Oto kilka prostych zasad:

  1. Zapewnijmy słoneczne stanowisko. W półcieniu będzie słabiej kwitła.
  2. Zapewnij roślinom odpowiednią ilość ziemi i miejsca w doniczce. Sadząc je, należy pozostawić co najmniej 20 cm odstęp między roślinami.
  3. Pamiętaj o częstym nawożeniu rośliny i odpowiednim podlewaniu.

Aby nasze pelargonie zaskakiwały swoim wyglądem, ważne jest również odpowiednie zimowanie tej rośliny. Gdy zostanie wykonane nieprawidłowo, kwiaty w następnym sezonie mogą być słabe i będzie ich mało.

Jak przezimować pelargonie? To proste

Dopier gdy poranne temperatury spadają na zewnątrz poniżej -3°C i zaczynają uszkadzać pelargonie i jej wrażliwe wierzchołki wzrostu powinniśmy przenieść i przygotować rośliny do zimowania. Moment ten z reguły wypada na przełomie października i listopada. Następnie należy odpowiednio je przyciąć. W tym celu należy ostrym nożem przyciąć pędy nad węzłem tak, aby miały ok. 15-20 cm długości. Należy również usunąć wszystkie zaschnięte lub zżółknięte liście. Tak przygotowane rośliny powinny znaleźć się w jasnym pomieszczeniu o optymalnej temperaturze od 5 do 10 stopni. Pamiętajmy przy tym, że prawidłowo zimowana pelargonia podlewana jest zaledwie 3-4 razy w ciągu całej zimy.

Więcej o: