Poparzenia łap u psa. Jak tego uniknąć? Latem każdy właściciel powinien o tym pamiętać

Upały mogą dać w kość nie tylko nam, ale też naszym czworonogom. Poparzenie łap u psa to wbrew pozorom bardzo często spotykany latem problem. Jak tego uniknąć oraz jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku ich wystąpienia? Oto najważniejsze wskazówki.

Powodem poparzeń psich łapek jest po prostu rozgrzany chodnik. Podczas upałów mogą nagrzewać się nawet do 70 stopni. Nikt z nas nie chciałby stąpać po tak rozgrzanym bruku i tego samego powinniśmy oszczędzić psom. Możemy bowiem w ten sposób doprowadzić do rozległych oparzeń.

Patricia KazadiLetnie stylizacje Patricii Kazadi pasują na każdą sylwetkę. "boskie!"

Zobacz wideo Wakacyjna pierwsza pomoc, czyli jak przykleić plaster, złagodzić oparzenia i ukąszenia owadów

Poparzone łapy u psa — jak zapobiegać? Jest na to tylko jedna metoda 

Chcąc uniknąć poparzeń łap u psa, powinniśmy wybierać się z nim na dłuższy spacer rano lub wieczorem, kiedy chodniki nie są już tak nagrzane. W ciągu dnia ograniczmy wychodzenie z czworonogiem do minimum. Jeśli już musimy to zrobić, to idźmy po terenach trawiastych lub przyłóżmy dłoń do chodnika i sprawdźmy, czy jesteśmy w stanie przytrzymać ją przez 5 sekund. 

W celu zapewnienia większej ochrony można zaopatrzyć się także w specjalny krem. Nie używajmy jednak tych przeznaczonych dla ludzi. Mają inne pH i mogłyby wyrządzić dla czworonoga więcej szkody niż pożytku. 

sposoby na upałyNiezawodne sposoby na upały. Trzy triki, aby szybko ochłodzić się latem

Jak rozpoznać poparzenie łap u psa? W przypadku tych objawów koniecznie udaj się do weterynarza

Powstałe oparzenia w wyniku kontaktu z rozgrzanym podłożem, mogą skończyć się pęcherzami, pękającymi opuszkami i problemami z chodzeniem. Jeśli więc pies zaczyna utykać, podnosić jedną łapę, często kłaść się podczas spaceru czy oblizywać łapy, trzeba działać od razu.  

Najlepiej skorzystać ze specjalistycznej pomocy i udać się do weterynarza. Możemy jednak wcześniej nieco ulżyć psiakowi, udzielając mu pierwszej pomocy. Jak powinna ona wyglądać? 

  1. Chłodzimy łapki w wodzie — minimum przez 10 minut, ale nie w lodowatej wodzie. 
  2. Osuszamy łapki i je dezynfekujemy specjalnym środkiem do odkażania ran zwierzaków. 
  3. Łapki owijamy delikatnym materiałem np. skarpetką i w miarę możliwości nie obciążamy łapek, np. biorąc psa na ręce. 
  4. Wówczas zabieramy psa do gabinetu weterynaryjnego. 

Nigdy natomiast nie powinniśmy przykładać do psich łapek kostek lodu, przebijać pęcherzy czy stosować maści bez konsultacji z weterynarzem. 

Jak może się skończyć dla psa spacer w upalne dni? Postanowiła się tym podzielić na swoim fanpage'u Aneta Jarosz, właścicielka Salonu Piękności Psów "Bello Grooming Salon". 

Więcej o: