Budleja - kiedy sadzić "krzewy motyli"? Odpowiednia pielęgnacja to klucz do gęstych kwiatostanów

Budleja trójkolorowa zachwyca nie tylko efektownymi pędami, ale też zniewalającym zapachem. Mimo że pochodzi z terenów tropikalnych, to bez problemu możemy ją posadzić w naszym ogrodzie. Kiedy jest na to najlepszy czas? Zdradzamy najważniejsze wskazówki pielęgnacyjne.

Ma długie i lekko zwisające pędy oraz charakteryzuje się intensywnym słodkim zapachem. To właśnie on przyciąga motyle, dlatego budleja często określana jest jako "krzew motyli". Roślina może osiągać do 3 m wysokości, a w zależności od odmiany może mieć ubarwienie fioletowe, różowe, białe czy niebieskie. Jak dbać o budleje, aby zachwycały gęstymi kwiatostanami? Podpowiadamy. 

Zobacz wideo Joanna Koroniewska pokazała piękny ogród Katarzyny Dowbor

Budleja — kiedy sadzić? Nie należy z tym zwlekać

Najlepszym okresem na sadzenie budlei jest marzec, kiedy temperatura przekracza 7 stopni. Najpóźniej można zrobić to w maju, jednak nie należy zbyt długo zwlekać — roślina musi mieć czas, aby przyzwyczaić się do nowych warunków i wzmocnić przed zimą. Istotna dla sadzenia jest także pora dnia. Należy to bowiem robić rano lub późnym popołudniem. 

Krzewy motyli muszą mieć zapewnione miejsce osłonięte od wiatru, gdzie przynajmniej przez kilka godzin dziennie będą mały dostęp do światła. Ziemia powinna być natomiast przepuszczalna i pulchna. 

Pielęgnacja budlei. Nawożenie to podstawa 

Czas od marca to lipca to natomiast doskonały moment na nawożenie budlei. W tym okresie roślinie należy dostarczać środki bogate w azot i fosfor np. nawóz ze skorupek jaj. W drugiej połowie roku krzewy motyli powinny być zaś nawożone prepatatami z przewagą potasu. W tej roli doskonale sprawdzi się np. nawóz przygotowany na bazie skórki od banana. Dzięki temu wzmocnimy odporność budlei na niskie temperatury.

Budleja trójkolorowa — jak podcinać krzewy? 

Jeśli chcemy, aby budleje bujnie i pięknie rosły, ich przycinanie powinniśmy rozpocząć w marcu, a najpóźniej w kwietniu. Usuwamy przekwitłe kwiatostany, przycinając pędy około 20-30 cm nad ziemią. W ten sposób sprawimy, że roślina będzie się efektownie rozkrzewiać. 

Więcej o: