Lato to szczególnie niebezpieczny czas, jeśli chodzi o kleszcze. Te niewielkie owady pojawiają się głównie na terenach leśnych i mogą stanowić ogromne zagrożenie dla organizmu. W niektórych sytuacjach, usunięcie kleszcza musi zostać wykonane przez lekarza. Zdarza się, że osoba ugryziona musi zostać poddana hospitalizacji. Są jednak również niegroźne przypadki, w których usuniesz go samodzielnie.
Kiedy wyruszasz na spacer np. do lasu, zadbaj o zakryte elementy stroju. Długi rękaw, czy długie spodnie pomimo wysokich temperatur są jak najbardziej wskazane. Zadbaj o odpowiedni antyperspirant, bowiem zapach potu przyciąga kleszcze, ale pamiętaj, aby nie był on mocno chemiczny. Sztuczne zapachy paradoksalnie przyciągają kleszcze. Jeśli użyjesz wyłącznie naturalnych kosmetyków, nie zwrócisz ich uwagi. Możesz oprócz tego użyć olejków eterycznych. Kleszcze ich nienawidzą! Najlepsze będą:
Borelioza, to poważna choroba, która może prowadzić nawet do śmierci. Bez obaw, mimo że ugryzienie przez kleszcza należy do niebezpiecznych, to nie każde będzie skutkowało chorobą. Nie każdy kleszcz zaraża i roznosi choroby, a szybkie wykrycie kleszcza ogranicza to ryzyko do minimum. Najważniejsze zatem, aby dokładnie obejrzeć swoje ciało po wyprawie. Kleszcza należy usunąć maksymalnie do 24h.
Kleszcza należy chwycić jak najbliżej skóry, a następnie wyjąć lekko łukowatym ruchem (nie wykręcać) Jeśli w twoim ciele po wyjęciu kleszcza wciąż tkwi jego główka, ją także wyjmij. Najlepiej zrobić to pęsetą, jednak w aptekach dostępne są specjalne sprzęty "zasysające", które również potrafią kleszcza wyciągnąć, ograniczając przy tym ewentualny ból. Miejsce należy bezzwłocznie zdezynfekować po zabiegu.