Kiedy sadzić truskawki, aby zebrać najlepsze plony? Wszystko zależy od rodzaju sadzonki

Truskawki to jedne z najpopularniejszych i najczęściej uprawianych owoców sezonowych. Nic dziwnego, że tak często spotkamy się w wielu ogrodach, a od niedawna nawet na balkonach. Sukces ich uprawy w dużej mierze zależy od sposobu oraz odpowiedniego terminu sadzenia. Kiedy sadzić truskawki, żeby móc się spodziewać największych plonów? Podpowiadamy.

Termin sadzenia truskawek to niezwykle ważna kwestia w przypadku uprawy tych owoców. Wszystko zależy jednak od rodzaju sadzonek oraz sposobu pielęgnacji. Wyjaśniamy, jaki czas będzie najlepszy dla truskawek frigo, a jaki dla zielonych sadzonek.

Zobacz wideo Jak mrozić owoce? Jak usunąć plamę z truskawek? Jak pozbyć się pestek z czereśni? Rozwiązujemy letnie problemy

Kiedy sadzić truskawki frigo? O tym należy pamiętać, by w wakacje cieszyć się obfitymi plonami

Truskawki typu frigo cieszą się ogromną popularnością wśród sadowników. Wszystko za sprawą krótkiego terminu od posadzenia do owocowania. Wynosi on ok. 8-10 tygodni. Dzięki specjalnemu przygotowaniu tego typu sadzonek jest to możliwe i już w marcu można je spotkać w sprzedaży. Gdy jesienią rośliny przechodzą w stan spoczynku, następnie wykopuje się je i przenosi to chłodnego miejsca, w którym temperatura wynosi poniżej 0. Tam spędzają całą zimę, a wiosną spotkamy je już w handlu. Najlepszym czasem na ich sadzenie jest więc okres od marca do czerwca. Robimy to wtedy bez obaw o przymrozki.

Kiedy sadzić truskawki z zielonych sadzonek? Do wyboru są dwa terminy

Truskawki z zielonych sadzonek sprzedawane są z gołym korzeniem, więc powinny być posadzone bezpośrednio po zakupie. Jeżeli zastanawiasz się, kiedy jest najlepszy czas na uprawę tych owoców, to masz do wyboru dwa terminy. Pierwszy okres, zaczyna się od września, aż do pojawienia się przymrozków. Drugi czas na sadzenie zielonych sadzonek rozpoczyna się wegetacją, a kończy w kwietniu i maju. Ogrodnicy radzą jednak robić to w pierwszym, jesiennym okresie. Chodzi o lepsze warunki dla sadzonek i owocowanie, które nastąpi w kolejnym sezonie wegetacyjnym.

Ile warte jest prowadzenie domu? Przeczytaj o naszej akcji i przelicz swój niewidzialny etat na pensję [KALKULATOR]

Więcej o: