Jak podlewać storczyki, aby bujnie kwitły? Oto proste rady dla początkujących

Jak podlewać storczyki i dbać o ich piękny wygląd? Takie pytania często pojawiają się wśród osób, które swoją przygodę z tymi roślinami dopiero zaczynają. Warto więc wiedzieć, jak umiejętnie się z nimi obchodzić. Storczyki to wyjątkowe byliny, które wymagają właśnie takiej pielęgnacji.

Przyczyną złej kondycji storczyków jest najczęściej nieumiejętne podlewanie. Rośliny te nie nawadniamy tradycyjną metodą tak jak większość kwiatów. Wszystko dlatego, że rosną one w przepuszczalnym podłożu złożonym m.in. z kory. Związane jest to z ich naturalnym siedliskiem, które stanowią pnie oraz konary drzew. Ta wyjątkowość storczyków wiąże się również z koniecznością nietypowej pielęgnacji. Podpowiadamy, jak najlepiej je podlewać, by ozdabiały wnętrza jak najdłużej.

Zobacz wideo Modne pomysły na prezenty z kwiatów. Nie tylko flower box

Jak podlewać storczyki? Krok po kroku

Storczyki wymagają odpowiedniego traktowania również w przypadku ich podlewania. Zacznij więc od zanurzenia doniczki z korą i korzeniami w misce z wodą. Możesz też zalać wodą osłonkę rośliny. Pamiętaj, żeby podlewać wyłącznie korzenie, rozeta liściowa powinna znajdować się na powierzchni wody. Całość pozostawiamy na 20-30 minut, tak by storczyk mógł nasiąknąć wodą. Po upływie wyznaczonego czasu wyciągamy go z naczynia i czekamy, aż reszta wody odsączy się z doniczki. Ważne, żeby nie przesadzać z nadmiernym podlewaniem. Latem rób to raz w tygodniu, zimą raz na dwa tygodnie. Storczyka lepiej przesuszyć niż przelać.

Jak dbać o storczyki? Te nietypowe zasady mogą być zaskakujące

Nie tylko podlewanie, ale również dbanie o storczyka jest ważne, żeby cieszyć się jego wyglądem jak najdłużej. Te zasady sprawdzą się najlepiej w przypadku rodzaju Phalaenopsis.

  1. Podlewaj storczyka z rana. Chodzi o pobieranie wody przez roślinę przy udziale światła. Dzięki temu nawet jej nadmiar zostanie wchłonięty.
  2. Storczyki w ciasnych doniczkach podlewaj częściej. Korzenie, które ciasno porastają doniczkę, zajmują większość miejsca wśród podłoża. Taka roślina szybciej pobiera wodę, a jej podłoże szybciej staje się suchsze.
  3. Gdy podłoże całkowicie wyschnie, dopiero wtedy podlewaj roślinę. Obserwacja storczyka jest wyjątkowo ważna podczas dbania o niego. Chcąc sprawdzić wilgotność podłoża, wykorzystaj drewniany patyczek.

Ile warte jest prowadzenie domu? Przeczytaj o naszej akcji i przelicz swój niewidzialny etat na pensję [KALKULATOR]

Więcej o: