Przyczyną złej kondycji storczyków jest najczęściej nieumiejętne podlewanie. Rośliny te nie nawadniamy tradycyjną metodą tak jak większość kwiatów. Wszystko dlatego, że rosną one w przepuszczalnym podłożu złożonym m.in. z kory. Związane jest to z ich naturalnym siedliskiem, które stanowią pnie oraz konary drzew. Ta wyjątkowość storczyków wiąże się również z koniecznością nietypowej pielęgnacji. Podpowiadamy, jak najlepiej je podlewać, by ozdabiały wnętrza jak najdłużej.
Storczyki wymagają odpowiedniego traktowania również w przypadku ich podlewania. Zacznij więc od zanurzenia doniczki z korą i korzeniami w misce z wodą. Możesz też zalać wodą osłonkę rośliny. Pamiętaj, żeby podlewać wyłącznie korzenie, rozeta liściowa powinna znajdować się na powierzchni wody. Całość pozostawiamy na 20-30 minut, tak by storczyk mógł nasiąknąć wodą. Po upływie wyznaczonego czasu wyciągamy go z naczynia i czekamy, aż reszta wody odsączy się z doniczki. Ważne, żeby nie przesadzać z nadmiernym podlewaniem. Latem rób to raz w tygodniu, zimą raz na dwa tygodnie. Storczyka lepiej przesuszyć niż przelać.
Nie tylko podlewanie, ale również dbanie o storczyka jest ważne, żeby cieszyć się jego wyglądem jak najdłużej. Te zasady sprawdzą się najlepiej w przypadku rodzaju Phalaenopsis.
Ile warte jest prowadzenie domu? Przeczytaj o naszej akcji i przelicz swój niewidzialny etat na pensję [KALKULATOR]