Czym wyczyścić przypalony garnek? Cztery sposoby na uratowanie naczynia bez konieczności szorowania

Wystarczy chwila nieuwagi lub po prostu zbyt wysoka temperatura palnika, aby na dnie garnka pojawiła się spalenizna. Nie musimy naczynia spisywać jednak na straty. Czym wyczyścić przypalony garnek? Znamy cztery niezawodne środki, które znajdują się w niemal każdej kuchni.

Doszorowanie przypalonego garnka to nie lada wyzwanie. Jak sobie to ułatwić? Jest na to kilka prostych sposobów. Nie potrzebujesz druciaków czy drogich detergentów. Najlepsze środki czyszczące znajdziesz... w kuchennej szafce. 

Zobacz wideo Kuchenne katastrofy. Jak uratować zbyt słoną lub za tłustą zupę? Jak wyczyścić przypalony garnek?

Czym wyczyścić przypalony garnek? Skutecznie z problemem poradzi sobie soda oczyszczona 

Soda oczyszczona to jeden z najbardziej uniwersalnych produktów znajdujących się w kuchni, który można wykorzystać nie tylko podczas gotowania. Świetnie sprawdza się także w roli środka czyszczącego. Rozrabiając sodę z wodą na konsystencję papki, możemy pozbyć się przypalonych zabrudzeń z garnka. Mieszankę nakładamy na dno naczynia i odstawiamy na kilka godzin. Później zalewamy całość gorącą wodą i czekamy jeszcze kilka minut. Brud powinien zejść bez wysiłku. Jeśli nie mamy pod ręką sody, możemy ją zastąpić solą

Jak wyczyścić przypalony garnek? Pomocny może okazać się popularny napój 

Na tego rodzaju zabrudzenia można wykorzystać także colę. Zalewamy dno garnka tym popularnym napojem i zagotowujemy. W ten sposób usuniemy nie tylko spaleniznę, ale i tłuste osady

Domowe sposoby na przypalony garnek. Najlepsze rezultaty osiągniesz wykorzystując cytrynę 

Doskonałe efekty otrzymamy, czyszcząc garnek cytryną. Należy ją pokroić na ćwiartki i dokładnie wytrzeć nią naczynie. Następnie wrzucamy ćwiartki cytryny do garnka, zalewamy ciepłą wodą i odstawiamy na kilka godzin. Tej metody nie należy stosować w przypadku garnków aluminiowych. 

Z przypalonym garnkiem uporają się też tabletki do zmywarki 

Już jedna tabletka do zmywarki może sprawić, że garnek będzie wyglądał jak nowy. Wystarczy wlać do naczynia wody (przynajmniej do 1/4 jego objętości), a następnie doprowadzić do wrzenia. Później wrzucamy kostkę do zmywarki i zostawiamy na godzinę. Po tym czasie wystarczy już tylko dokładnie opłukać garnek. 

Więcej o: