Pamiętacie Franka z serialu "Lokatorzy"? Obecnie Maciej Kowalewski ma 52 lata i jest nie do poznania

Maciej Kowalewski zyskał sympatię telewidzów dzięki roli Franka Stachyry w popularnym niegdyś serialu "Lokatorzy". Aktor wciąż występuje na ekranie, choć otrzymuje głównie role epizodyczne. Dużymi sukcesami może natomiast poszczycić się "po drugiej stronie kamery".

Pierwszy raz przed kamerą Maciej Kowalewski stanął, mając 24 lata. Wystąpił wówczas jako anonimowy chłopiec w filmie Stevena Spielberga "Lista Schindlera". Później otrzymał epizodyczną rolę w "13 posterunku" i "Klanie". Jednak to dopiero rola Franka i serial "Lokatorzy" przyniosły mu rozpoznawalność. 

Zobacz wideo Popkultura odc. 120

Jak zmienił się Franek z serialu "Lokatorzy"? Aktor wkrótce skończy 53 lata

W 1993 roku Kowalewski ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Tuż po studiach otrzymał właśnie rolę w amerykańskim dramacie wojennym, ale też rozpoczął współpracę z wrocławskim Teatrem Współczesnym. Był z nim związany przez 2 lata, a później występował na deskach Teatru Nowego w Warszawie oraz gościnnie w innych placówkach. 

Największą rozpoznawalność wśród widzów zyskał, dzięki roli Franka w "Lokatorach". W popularnym sitcomie grał przez 6 lat przyjaciela Jacka (Michała Lesienia), który ciągle szukał sposobów na zarobienie pieniędzy, ale tak by się za dużo nie napracować. Później można było Kowalewskiego zobaczyć jeszcze w takich produkcjach jak: "Na dobre i na złe", "58/52", "Barwy szczęścia" czy "Pianiście" Romana Polańskiego, gdzie zagrał oficera SS. 

 

Maciej Kowalewski zajmuje się jednak nie tylko aktorstwem. Jest także reżyserem, scenarzystą i dramatopisarzem. Otrzymał nominację do nagrody Złotej Kaczki w kategorii najlepszy scenariusz za "Maraton tańca" oraz "Kochaj i tańcz". Współtworzył również sztuki teatralne np. "Ballada o Zakaczawiu", "Obywatel M" czy "Miss HIV". W 2021 roku wyprodukował i wyreżyserował dokument o Barbarze Krafftównie pt. "Krafftówna w krainie czarów". 

Prywatnie jest żonaty z Ewą Dominiką Kowalewską i ma trójkę dzieci, w tym dwójkę z pierwszego małżeństwa z Edytą Torhan. W 2021 roku został również dziadkiem. 30 lipca aktor będzie świętował swoje 53. urodziny.

 

O Macieju Kowalewskim zrobiło się ostatnio głośno w związku konkursem na stanowisko dyrektora Teatru Komedia

W styczniu 2022 roku ogłoszono, że Maciej Kowalewski wygrał konkurs na dyrektora Północnego Centrum Sztuki – Teatr Komedia. Miał objąć nową posadę od 1 września na pięć następnych sezonów artystycznych. 

Kowalewski złożył w konkursie w imieniu swoim oraz współautorów Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk i Wawrzyńca Kostrzewskiego, program realizacji zadań w zakresie bieżącego funkcjonowania i rozwoju Teatru Komedia w Warszawie. Natomiast pod koniec kwietnia do urzędu w Warszawie wpłynęło pismo, zgodnie z którym współautorzy wycofali swoje poparcie dla Kowalewskiego. Złożyli oświadczenia, że to oni mają większościowy wkład w powstanie przedstawionego programu. 

W wyniku tych wydarzeń prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, podjął decyzję o niepowoływaniu Macieja Kowalewskiego na dyrektora Teatru Komedia i przeprowadzeniu nowego konkursu na to stanowisko.

 
 
 
Więcej o: