Wakacje kredytowe 2022. Od tego dnia będzie można złożyć wniosek. Nie warto z nim zwlekać

Ustawa regulująca wakacje kredytowe wejdzie w życie już w tym tygodniu. Część kredytobiorców nie powinna natomiast zwlekać ze złożeniem wniosku, inaczej może im przepaść możliwość zawieszenia sierpniowej raty.

Wakacje kredytowe zgodnie z ustawą dotyczącą wsparcia kredytobiorców, umożliwią odroczenie spłaty kredytu hipotecznego łącznie przez 8 miesięcy. Płatność nie zostanie anulowana, a jedynie wydłuży się okres kredytowania. Z takiego rozwiązania nie będą mogli skorzystać jednak wszyscy.

DodaDoda dodała relację prosto z łóżka! Na próżno dopatrywać się piżamy

Zobacz wideo Turek: Wakacje kredytowe są rozwiązaniem dla osób, które mają teraz problem ze spłatą rat

Wakacje kredytowe 2022. Kto może z nich skorzystać?

Z wakacji kredytowych będą mogły skorzystać osoby, które spełniają następujące warunki

 • wzięły kredyt hipoteczny przed 1 lipca 2022 roku, 
 • został on zaciągnięty w polskiej walucie, 
 • kredyt wzięły na realizację własnych potrzeb mieszkaniowych, tzn. nie jest inwestycją kredytobiorcy np. zakup mieszkania, przeznaczonego na wynajem. 

W przypadku ostatniego punktu konieczne będzie złożenie oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej, że nieruchomość rzeczywiście jest przeznaczona na realizację potrzeb własnych. 

Wakacje kredytowe. Od kiedy będzie można składać wnioski? 

Ustawa ma wejść w życie od 29 lipca 2022, a więc już od najbliższego piątku. Wówczas banki powinny zacząć przyjmować wnioski o wakacje kredytowe. Jak dokładniej będzie to wyglądało, możemy przeczytać na stronie TVN24 Biznes. Większość banków przedstawiła szczegóły: 

 • Wniosek o wakacje kredytowe PKO BP — będzie można składać zarówno online, jak i w oddziałach. Bank przypomina, że z zawieszenia rat będzie można skorzystać dla umów zawartych przed 1.07.2022 r. oraz których okres kredytowania kończy się po 31.12.2022 r.
 • Wniosek o wakacje kredytowe Bank Pekao — będzie można składać w oddziałach, w bankowości internetowej Pekao24 lub aplikacji mobilnej PeoPay. 
 • Wniosek o wakacje kredytowe Santander Bank Polska — będą przyjmowane w oddziałach i przez internet. W komunikacie czytamy dodatkowo, że "wniosek o zawieszenie raty płatnej w danym miesiącu będzie można składać najpóźniej do dnia płatności danej raty zgodnie z harmonogramem spłat kredytu". 
 • Wniosek o wakacje kredytowe ING Bank Śląski — bank przyjmie wnioski za pośrednictwem serwisu Moje ING. Podkreśla jednocześnie, że "w dniu płatności raty nie złożymy już wniosku" oraz że "dla każdego miesiąca zawieszenia należy złożyć osobny wniosek". 
 • wniosek o wakacje kredytowe mBank — wnioski będą przyjmowane od 29 lipca od godzin przedpołudniowych. Bank informuje, że "wniosek trzeba złożyć najpóźniej w dniu płatności danej raty do godziny 19:00". 
 • Wniosek o wakacje kredytowe BNP Paribas — możliwość złożenia wniosku w bankowości GOonline i w dowolnym oddziale BNP Paribas.
 • Wniosek o wakacje kredytowe Bank Millennium — jako jedyny poinformował, że wnioski będzie można składać od 1 sierpnia. Bank zwraca uwagę, że "jeśli chcemy zawiesić spłatę, która przypada w dniu, w którym składamy wniosek, trzeba pamiętać, aby złożyć go do godziny 19:00". 
 • Wniosek o wakacje kredytowe Alior Bank — wnioski będą przyjmowane w oddziałach i bankowości internetowej. Będzie go można złożyć "najpóźniej do godz. 22:00 dzień przed terminem zapadalności raty".
 • Wniosek o wakacje kredytowe Getin Bank i BPS — wnioski będzie można złożyć online i w oddziałach. 

Węgiel (zdjęcie ilustracyjne)Ustawa o dodatku węglowym przyjęta. Co musi zawierać wniosek?

Wniosek o wakacje kredytowe. Dlaczego nie należy zwlekać? 

Wakacje kredytowe będą umożliwiały odroczenie płatności rat przez łącznie 8 miesięcy:

 • 2 miesiące od dnia 1 sierpnia 2022 roku do dnia 30 września 2022 roku, 
 • 2 miesiące od dnia 1 października 2022 roku do dnia 31 grudnia 2022 roku, 
 • miesiąc w każdym kwartale od dnia 1 stycznia 2023 roku do dnia 31 grudnia 2023 roku. 

Warto jednak pospieszyć się z wnioskiem, aby nie przepadł nam jeden miesiąc kredytowych wakacji. Dotyczy to kredytobiorców, którzy mają wyznaczony termin spłaty zobowiązania na 1. dzień miesiąca.  

Więcej o: