Jak sprawdzić emeryturę w ZUS? Są nowe wyliczenia wysokości wypłaty! Ile może wynieść twoje świadczenie?

Zakończyła się coroczna akacja ZUS. Prognoza emerytury i informacja o zgromadzonych na koncie środkach jest już dostępna dla niektórych ubezpieczonych. Jak sprawdzić wysokość emerytury? Wystarczy dostęp do platformy internetowej.

Każda osoba, która skończyła 35 lat i odprowadzała składki emerytalne, może już sprawdzić najnowszą prognozę swojej przyszłej emerytury. Teraz ZUS symulacje przedstawia wyłącznie na indywidualnym koncie PUE ZUS. Gdzie dokładnie szukać informacji o prognozowanej wysokości świadczenia?

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Jak sprawdzić wysokość emerytury? Możesz to zrobić w kilku prostych krokach 

Aż 23,2 mln osób może sprawdzić prognozowaną wysokość swojego świadczenia. Wyliczenia zostały przygotowane według stanu na 31 grudnia 2021 roku. W jaki sposób można je sprawdzić? Wyjaśniła Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku:

Żeby zobaczyć ile zgromadziliśmy na swoim emerytalnym koncie i jak będzie wyglądała nasza przyszła emerytura, wystarczy zalogować się na swoje konto na naszej platformie internetowej, potem wejść w 'Panel ubezpieczonego', po lewej stronie wybrać zakładkę 'Informacje o stanie konta', a następnie 'Informacja za 2021 r.'

Osoby, które w zeszłym roku skończyły co najmniej 35 lat, będą miały prognozę przestawioną w kilku wariantach. Udostępniona będzie tam także informacja o łącznym stanie konta emerytalnego na koniec 2021 roku po ostatniej rocznej waloryzacji składek, jaką kwotę ubezpieczony zgromadził na dziedziczonym subkoncie w ZUS oraz jaka kwota trafiła do otwartego funduszu emerytalnego. 

Najnowsze wyliczenia ZUS. Prognoza emerytury nie będzie korzystna dla każdego 

- Osoby obecnie odchodzące na emeryturę pracowały jeszcze przed 1999 rokiem gdy obowiązywały inne zasady odprowadzania danin publicznych. Zatem w ramach rekompensaty za ten czas przyjęto korzystną formułę wyliczenia wysokości hipotetyczny składek. Jednak coraz więcej osób przechodzących na emeryturę nie będzie miało tej rekompensaty, co oznacza, że wysokość świadczenia będzie się opierała tylko na odprowadzonych i zwaloryzowanych składkach — zaznacza Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego.

Zatem największą różnicę poczują osoby, które nie pracowały i nie odprowadzały składek przed 1999 rokiem. Widoczne to jest po spadającej stopie zastąpienia, czyli relacji emerytury do zarobków. Wysokość przyszłej emerytury będzie zatem zależeć od wpłaconych składek, wieku emerytalnego i średniej prognozowanej długości życia. Osoby ubezpieczone, które pracowały przed 1999 rokiem, a nie złożyły wniosku o wyliczenie świadczenia, powinny to zrobić, gdyż przełoży się to dla nich na wyższą emeryturę w przyszłości. 

Wyliczenie emerytury może być korzystniejsze. O czym należy pamiętać? 

- Im wcześniej zaczniemy odprowadzać składki na ubezpieczenie emerytalne, tym środki te więcej razy zostaną zwaloryzowane. Na zasadzie procentu składanego można zwielokrotnić wartość składek odprowadzonych na początku kariery zawodowej — dodaje Antoni Kolek.

A zatem osoby rozpoczynające swoją aktywność zawodową powinny mieć na uwadze, że to właśnie te początkowe składki są najważniejsze dla wysokości ich przyszłego świadczenia emerytalnego.

Więcej o: