Monstera: jak dbać o ten kwiat w domowych warunkach? Niezawodne wskazówki dla początkujących

Najmodniejszy kwiat pojawiający się w domach to obecnie monstera. Jak dbać, żeby zachwycała swoim wyglądem i stanowiła ozdobę wnętrz? To wyjątkowo łatwa w uprawie roślina, a przy odpowiedniej pielęgnacji długowieczna. Oto kilka praktycznych porad, aby cieszyła oko.

Monstera dziurawa (Monstera deliciosa) występuje naturalnie na terenie Ameryki Południowej. Charakteryzuje się ogromnymi, ciemnozielonymi liśćmi. Młode rośliny mają sercowaty kształt, a wraz ze wzrostem liście nabierają wycięć na swojej powierzchni. Właśnie one stanowią element dekoracyjny monstery. Roślina ta w warunkach domowych kwitnie sporadycznie. Jak powinna wyglądać jej prawidłowa pielęganacja?

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

DodaDoda dodała relację prosto z łóżka! Na próżno dopatrywać się piżamy

Monstera: jak dbać i pielęgnować, żeby zachwycała przez długi czas?

Uprawa monstery zalicza się raczej do tych prostszych, dodając do tego prawidłową pielęgnację, osiągniemy spektakularny efekt w postaci długowiecznej rośliny. Należy pamiętać, żeby raz do roku, najlepiej na wiosnę, przesadzić roślinę do większej doniczki. Roślina preferuje temperaturę pokojową oraz miejsce w półcieniu. Zbyt mocne nasłonecznienie, może poparzyć jej liście i odbarwić. Ważne też, żeby nie stała w przeciągu, gdy będzie jej za zimno, na jej powierzchni mogą pojawić się brunatne plamy. Najlepsza ziemia dla monstery to ta z dodatkiem torfu. Latem należy podlewać ją raz w tygodniu, zaś zimą raz na dwa tygodnie. Pamiętaj też, żeby regularnie ścierać z liści kurz oraz spryskiwać je wodą. Zapewnisz w ten sposób roślinie odpowiednie warunki do rozwoju.

krople na liściachDlaczego rośliny płaczą? Poznaj prawdę o kroplach wody na liściach

Monstera jak podeprzeć? Większe rozmiary rośliny wymagają podpórki

Monstera wraz ze wzrostem może osiągnąć spore rozmiary. Roślina robi się również ciężka, warto więc zastosować podpórkę, która poradzi sobie z korzeniami i łodygami. W tym celu najlepiej wykorzystać mocne drabinki, drewniane lub bambusowe paliki owinięte matą kokosową

Ile warte jest prowadzenie domu? Przeczytaj o naszej akcji i przelicz swój niewidzialny etat na pensję [KALKULATOR]

Więcej o: