Jak prać buty w pralce? Wystarczą te trzy triki, a będą wyglądać jak nowe!

Jak prać buty w pralce, aby ich nie zniszczyć? Wystarczy zastosować się do kilku zasad. Dzięki temu w szybki i prosty sposób odświeżymy obuwie bez konieczności szorowania.

Chociaż wiele osób jest przeciwnikami prania butów w pralce, to nie ma przeciwwskazań, aby usunąć z nich zabrudzenia w ten sposób. Oczywiście należy jednak pamiętać, że nie każdy typ obuwia nadaje się do prania mechanicznego np. skórzane, zamszowe czy szpilki. 

Zobacz wideo Żółty osad na ubikacji

Jak prać buty w pralce? Zacznij od odpowiedniego przygotowania 

Przede wszystkim zaczynamy od usunięcia z butów błota, piasku, trawy, liści oraz innych zabrudzeń. Następnie wyjmujemy wkładki oraz sznurówki. Te elementy najlepiej umyć, umieszczając je w misce z wodą i detergentem. Dopiero tak przygotowane buty możemy włożyć do woreczka ochronnego lub owinąć starym ręcznikiem i umieścić w pralce

W czym prać buty w pralce? Nieodpowiednie środki mogą zniszczyć obuwie

Stanowczo należy unikać płynów zmiękczających oraz płynów do płukania, które mogą doprowadzić do deformacji obuwia. Buty pierzemy jedynie z dodatkiem odrobiny proszku do prania. Program ustawiamy zaś na maksymalnie na 30 stopni i z obrotami nie większymi niż 500. Warto również wybrać program bez wirowania, a jeśli nie mamy takiej możliwości, to ustawić je na jak najniższe. 

Suszenie jest równie ważne jak pranie butów. Domowe sposoby, dzięki którym będą jak nowe 

Na tym jednak nie koniec, jeśli chcemy cieszyć się czystymi i nieuszkodzonymi butami. Później musimy je bowiem wysuszyć. Przydadzą się do tego gazety. Zwijamy je w kulkę i wypychamy nimi buty. Zwilgotniały papier należy, co jakiś czas wymieniać. Wiele osób latem wystawia obuwie na słońce, a zimą stawia obok kaloryfera. W ten sposób możemy jednak doprowadzić do powstania odkształceń lub przebarwień

Więcej o: