Oprysk z drożdży zapewni skuteczną ochronę roślinom i pobudzi ich wzrost. Przygotujesz go z 3 składników

Oprysk z drożdży to jeden z najlepszych środków do stosowania w ogrodzie. Jest naturalny, bezpieczny dla roślin, a przy tym także banalnie prosty w przygotowaniu. Wystarczą bowiem do niego zaledwie trzy składniki, które mamy w kuchni.

Każdy ogrodnik chce, aby jego uprawy były nie tylko bujne, ale przede wszystkim zdrowe. W tym celu niepotrzebna jest jednak silna chemia. Wystarczy oprysk przygotowany na bazie naturalnych składników, aby zapewnić swoim roślinom ochronę i bujny wzrost. 

Aneta Kręglicka Aneta Kręglicka zachwyca sylwetką. "Niejedna młoda może pozazdrościć"

Zobacz wideo Ekologiczny oprysk na rośliny balkonowe

Oprysk z drożdży — jak go przygotować? 

Oprysk z drożdży możemy stosować w naszym ogrodzie raz w tygodniu. Do jego przygotowania będziemy potrzebować: 

  • 100 g świeżych drożdży, 
  • 0,5 l tłustego mleka, 
  • 10 l wody. 

Po wymieszaniu wszystkich składników płyn przelewamy do butelki z atomizerem. Taką mieszanką dokładnie pokrywamy rośliny, a przede wszystkim ich spodnią część. Dla lepszego efektu możemy dodać do oprysku łyżkę płynnego szarego mydła. W ten sposób ciecz lepiej utrzyma się na liściach. 

Dlaczego warto stosować oprysk z drożdży? To najlepsza ochrona dla roślin

Oprysk ma na celu przede wszystkim ochronę rośliny przed rozwojem chorób grzybowych, ale też działa dezynfekująco. Zawarte w nim składniki pobudzają jednocześnie wzrost naszych upraw. 

Jeśli chcemy natomiast dodatkowo wzmocnić system korzeniowy roślin oraz dostarczyć im zastrzyk witaminy B, węglowodanów i żelaza, to z drożdży warto przygotować nie tylko oprysk, ale i nawóz. Wystarczy rozpuścić 100 g świeżych drożdży w 10 l ciepłej wody i pozostawić na godzinę. Po tym czasie nawóz jest gotowy. Nie trzeba go rozcieńczać, ale nie należy go stosować częściej niż raz na 2 tygodnie.  

maliny Jak i kiedy sadzić maliny? Zdradzamy sekret na obfite plony

Jakie rośliny podlewać drożdżami? W przypadku tych odmian przyniosą najlepsze rezultaty

Oprysk z drożdży możemy zastosować tak naprawdę do wszystkich roślin oraz warzyw. Najlepsze efekty widoczne są po stosowaniu go na pomidory, ogórki i truskawki, gdyż chroni je przed szarą pleśnią, zarazą ziemniaczaną czy mączniakiem. Natomiast dla róży, hortensji, lawendy czy storczykom zapewni zdrowy i bujny wygląd. 

Więcej o: