Dodatek do emerytury po 65. roku życia to nawet 1000 zł co miesiąc! Pieniądze trafią tylko do wybranych

Jest kilka sposobów na to, aby otrzymać dodatek do emerytury po 65. roku życia. Niezbędne jest spełnienie oczywiście kilku warunków, ale stanowi to jednocześnie szansę dla części seniorów na dodatkowy zastrzyk gotówki co miesiąc.

Świadczenie tj. 13 czy 14 emerytura to z pewnością duża pomoc finansowa dla wielu seniorów, ale niestety jednorazowa. Ponadto w przypadku czternastki, wypłata nie obejmuje wszystkich. Jak zatem można wspomóc domowy budżet? Jest kilka dodatków stworzonych z myślą o najstarszych obywatelach. 

Monika Olejnik Olejnik zachwyca figurą. Jej strój jest dla pań w każdym wieku

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Dodatek do emerytury za urodzenie dzieci, czyli Program Mama 4+

Kobieta, która opiekowała się czwórką dzieci i w związku z tym zrezygnowała lub nie podjęła pracy, może ubiegać się o dodatek, a właściwie wyrównanie emerytury. Po osiągnięciu wieku emerytalnego, jeśli wysokość świadczenia nie jest równa aktualnie obowiązującej minimalnej emeryturze w Polsce, kobieta może liczyć na uzupełnienie kwoty. Ojcowie także mają szansę na dodatek, ale muszą udowodnić, że wychowali co najmniej czwórkę dzieci, ponieważ ich matka zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała.

W praktyce oznacza to, że jeśli osoba wnioskująca, pobiera emeryturę równą 338,44 zł brutto, otrzyma dodatkowe 1000 zł brutto.

Na jaki dodatek do emerytury po 65. roku życia mogą jeszcze liczyć seniorzy? 200 zł co miesiąc 

Szansę na dodatek do emerytury mają także seniorzy po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego, którzy pracowali Ochotniczej Staży Pożarnej, Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym lub Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym. Warunkiem jest jednak czas czynnej służby. Dla kobiet wynosi on 20 lat, a mężczyzn 25 lat. Jeśli udział w akcjach ratowniczych odbywał się przynajmniej raz w roku, mogą oni otrzymać dożywotnio 200 zł do emerytury

Jak sprawdzić emeryturę w ZUS? Są nowe wyliczenia wysokości wypłaty Jak sprawdzić emeryturę w ZUS? Są nowe wyliczenia wysokości wypłaty

Dodatek pielęgnacyjny 2022. Otrzymać go można jedynie w dwóch przypadkach 

Dodatek pielęgnacyjny jest wypłacany wyłącznie osobom z przyznanym prawem do emerytury lub renty. Przysługuje on osobom po ukończeniu 75 roku życia bądź wcześniej, jeśli została stwierdzona całkowita niezdolność do pracy lub samodzielnej egzystencji. W tym drugim przypadku niezbędny będzie jednak wniosek. Seniorzy po 75. roku życia otrzymują go z automatu. Obecnie wysokość dodatku wynosi 256,44 zł. 

Więcej o: