To najlepsza naturalna metoda walki z komarami! Usuwa nawet 20 tys. owadów na dobę

W sezonie letnim komary bywają prawdziwy utrapieniem i plagą. Aby pozbyć się ich z domu i ogrodu wykorzystujemy wiele metod naturalnych lub chemicznych. Wszystkie one jednak mogą nie działać tak skutecznie jak ta, dzięki której w ciągu doby znika 20 tys. tych owadów.

W internecie możemy znaleźć wiele metod na pozbycie się komarów ze swojego najbliższego otoczenia. Jeżeli jednak lubimy postępować ekologicznie i zgodnie z naturą wato zastosować działanie długofalowe, które przyniesie korzyść całej okolicy.

Zobacz wideo Pięć sposobów na uciążliwe insekty. Jak pozbyć się mrówek, muszek czy komarów?

Ptaki jerzyki, czyli najlepszy sposób na komary

Jerzyk zwyczajny to ptak o ciemnym upierzeniu z białą plamą na podbródku, o sylwetce podobnej do jaskółki. Samiec i samica w tym przypadku nie różnią się od siebie. Skrzydła mają bardzo długie, zaostrzone, o sierpowatym kształcie a ogon jest rozwidlony. Nogi bardzo krótkie, uniemożliwiające poruszanie się po ziemi, ale zaopatrzone są w pazurki, co umożliwia ptakowi czepianie się pionowych powierzchni muru czy skały.

Jerzyk zjada nawet 20 tys. komarów w ciągu doby

Niepozorne jerzyki są bardzo wydajne jeśli chodzi o redukowanie liczby drobnych i uporczywych owadów latających. Jeden osobnik tego ptaka w ciągu doby może zjeść ich nawet do 20 tys. Podstawą ich jadłospisu są komary, meszki i muchy. Aby to wykorzystać, możemy zaprosić tego ptaka w swoją okolicę.

Jak zaprosić jerzyka do swojego ogrodu?

Jerzyki przystosowały się dożycia w naszym środowisku. Pierwotnie jerzyki gniazdowały w dziuplach starych drzew albo szczelinach skał w stromych urwiskach i przepaściach. Teraz zasiedlają nasze bloki. Osiedlają się we wszelkich szczelinach w elewacji. Aby jerzyki zamieszkały akurat w naszej okolicy, możemy zachęcić je, montując specjalne budki lęgowe.

Taką budkę dla jerzyka można zrobić samodzielnie. Powinna mieć ona odpowiednie wymiary:

  • boki domku odpowiednio 34 i 18 cm,
  • wysokość na 20 cm, z odległością od otworu wlotowego do dolnej krawędzi o długości 5 cm,
  • owalny otwór wlotowy powinien mieć wymiary 6,5 x 3,5 cm.

Budka powinna być umieszczona jak najwyżej, na ścianie innej niż południowa w terminie od kwietnia do maja. Szanse na zasiedlenie budki można zwiększyć, wieszając kilka obok siebie, ponieważ jerzyki chętnie gniazdują w koloniach i poprzez odtwarzanie przy niej głosu tego gatunku.

Więcej o: