Kto nie dostanie 14. emerytury 2022? Wypłata pieniędzy coraz bliżej, ale nie dla wszystkich

Czternasta emerytura 2022 zostanie już wkrótce wypłacona seniorom. Niestety ponownie jak w roku ubiegłym dodatek nie trafi do wszystkich najstarszych obywateli. Kluczowe jest bowiem kryterium dochodowe. Zatem kto nie dostanie 14. emerytury?

W tym roku do seniorów trafił już jeden zastrzyk gotówki, a mianowicie 13. emerytura. Wypłynęła ona na konta Polaków wraz z kwietniowym świadczeniem. Wkrótce rozpoczną się wypłaty czternastek. W tym przypadku nie jest to jednak dobra wiadomość dla wszystkich emerytów. 

Zobacz wideo Czternastki dla górników mimo kryzysu? Paweł Borys komentuje

Kto nie dostanie 14. emerytury 2022? Tych seniorów ominą wypłaty

Czternastka wyniesie tyle, ile najniższa emerytura w 2022 roku, czyli 1217,98 zł netto. Taka kwota trafi jednak wyłącznie do seniorów, którzy nabędą prawo do świadczenia do dnia 24 sierpnia 2022, ale też jego wysokość nie będzie przekraczała 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają wypłaty pomniejszone zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". 

14. emerytura 2022 - kiedy wypłata? Środki niebawem trafią na konta emerytów

Wypłaty 14. emerytury ruszą 25 sierpnia i potrwają do 20 września. Seniorzy otrzymają pieniądze podobnie jak w przypadku trzynastki, wraz z comiesięcznym świadczeniem z ZUS, a więc: 25 sierpnia, 5 września, 6 września, 9 września (gdyż 10 przypada w sobotę), 15 września lub 20 września.

Czternasta emerytura będzie wprowadzona na stałe? Niewykluczone

Wyborczej.biz udało się ustalić, że czternastki mają być nie tylko wprowadzone na stałe, ale co roku uprawnionych ma być coraz więcej. Zwiększany bowiem ma być próg dochodowy o wskaźnik marcowej corocznej waloryzacji emerytur. Potwierdzają to słowa wiceministra rodziny i polityki społecznej Stanisława Szweda w rozmowie z "Super Expressem": 

- Prace nad wypłatą 14. emerytury w 2023 mają się rozpocząć jesienią. (...) Jeśli możliwości budżetowe pozwolą, należy to rozważyć i pochylić się nad zwiększeniem progu.

Więcej o: