Dodatek na węgiel 2022 to aż 3000 zł! Więcej osób ma szansę na wypłatę? Jest luka w ustawie

Dodatek węglowy 2022 ma być dla gospodarstw domowych rodzajem wsparcia i rekompensaty w związku z rosnącymi cenami surowca. Ustawa została już przyjęta przez Sejm, a to oznacza, że prawdopodobnie już niedługo będzie można się ubiegać o środki z tego tytułu. Wiadomo już także, jak wygląda wzór wniosku o dodatek węglowy. Jest jednak pewna luka, która może sprawić, że pieniądze trafią do większej liczby wnioskujących.

Początkowo rząd planował uruchomić dopłaty do składów, ale ostatecznie pomysł ten został zastąpiony dotacjami do węgla dla gospodarstw domowych. Wiadomo już jakie warunki trzeba będzie spełnić oraz ile będzie można otrzymać. Dziennik Gazeta Prawna zwraca jednak uwagę na pewną lukę, przez którą liczba wypłaconych dodatków może być znacznie wyższa. 

Małgorzata Kożuchowska Spodnie Małgorzaty Kożuchowskiej optycznie wydłużają nogi! Podobne są za 39 zł

Zobacz wideo Brak węgla na rynku podbije jeszcze bardziej ceny prądu?

Dopłaty do węgla 2022. Kto może je otrzymać? 

Aż 3000 zł trafi do gospodarstw domowych, których głównym źródłem ogrzewania jest: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Nie będzie obowiązywać żadne kryterium dochodowe. Brany pod uwagę będzie jedynie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Wakacje kredytowe. Wakacje kredytowe 2022. Od tego dnia będzie można złożyć wniosek

Wniosek o dodatek węglowy — wzór. Jakie dane trzeba będzie podać? 

Ustawa ma wejść w życie już dzień po ogłoszeniu. Wówczas osoby zainteresowane będą miały czas do 30 listopada 2022, aby złożyć wniosek o dodatek węglowy. Przyjmować będą je urzędy gminy. Zgodnie z opublikowanymi informacjami, we wniosku trzeba będzie podać: 

  • podstawowe dane tj. imię, nazwisko, obywatelstwo i numer PESEL, adres zamieszkania
  • dane osób, które wchodzą w skład gospodarstwa domowego,
  • deklarację dotycząca głównego źródła ogrzewania domu,
  • oświadczenie o tym, że podane informacje są zgodne z prawdą (pod rygorem odpowiedzialności karnej). 

Wnioski na węgiel mają jedną lukę. Pieniądze otrzyma więcej osób?

Dodatek węglowy nie będzie wydawany w formie bonu tylko gotówki. Nie będzie zatem monitorowane, na jaki cel dokładnie zostały przyznane pieniądze. To sprawia, że chętnych do złożenia wniosku nie brakuje. Jak zauważa Dziennik Gazeta Prawna, jest pewna luka, która umożliwi wypłatę dla szerszego grona osób. W deklaracji wymienia się bowiem wszystkie źródła ciepła występujące w gospodarstwie. I tu pojawia się problem:

- Najważniejszy problem dotyczy tego, jak urzędnik może zdecydować, co jest głównym źródłem ogrzewania, bo nigdzie w deklaracji CEEB nie jest to napisane – wskazał w rozmowie z Dziennikiem samorządowiec. 

W Warszawie już zaczęły się zgłaszać osoby, które chcą poprawić złożoną deklarację i dopisać źródło węglowe.

Więcej o: