Ołena Zełenska na okładce Vogue. "Po Buczy zrozumieliśmy, że ta wojna ma na celu naszą zagładę"

Ołena Zełenska, pierwsza dama Ukrainy udzieliła obszernego wywiadu dla amerykańskiego wydania magazynu "Vogue". - "To były najstraszniejsze miesiące w moim życiu i w życiu każdego Ukraińca" - mówi o wojnie. Co jeszcze powiedziała?

Chyba każdy z nas się zgodzi, że Ołena Zełenska odgrywa ogromną rolę w wydarzeniach, które rozgrywają się w Ukrainie od 24 lutego, czyli od rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę. Jej mąż w rozmowie z dziennikarką "Vogue" -  Rachel Donadio przyznał: - "Moja żona daje przykład. Uważam, że odgrywa potężną rolę dla Ukrainy, dla naszych rodzin i naszych kobiet". Zapytany o to czy się bał, wyznał: 

Jak każdy zwykły człowiek, martwiłem się o nią i dzieci, o ich bezpieczeństwo. Nie chciałem, żeby byli narażeni na niebezpieczeństwo. (...) Oczywiście tęskniłem za nimi. Tak bardzo chciałem ich przytulić. Chciałem móc ich dotknąć. 

Ponadto stwierdził, że jego żona ma więcej odwagi, niż mogłoby się wydawać. 

Z kolei sama Ołena Zełenska w wywiadzie mówiła wiele o tym, że choć za nimi najstraszniejsze miesiące w życiu, wierzy że Ukraina wygra wojnę. 

Zobacz wideo Ołena Zełenska. Sylwetka żony prezydenta Ukrainy

Ołena Zełenska o wojnie w Ukrainie w wywiadzie dla "Vogue"

To, co od kilku miesięcy dzieje się w Ukrainie, jest przerażające. Pierwsza dama przyznała, że dla niej największym wyzwaniem była Bucza, w której doszło do masakry wśród ludności cywilnej. 

W pierwszych tygodniach po wybuchu wojny byliśmy po prostu zszokowani. Po Buczy zrozumieliśmy, że to wojna mająca na celu eksterminację nas wszystkich. Naszą zagładę.

- wyznała Ołena Zełenska w wywiadzie. 

 

Jak wygląda teraz jej codzienne życie? Zełenska przyznała, że jej kalendarz wypełniony jest po brzegi. - "Mój harmonogram jest wypełniony po brzegi. Nie mam wolnej chwili, w której mogłabym po prostu usiąść i zacząć myśleć o złych rzeczach" - mówiła. 

Z kolei dziennikarka przeprowadzająca wywiad z Ołeną Załenską tak ją opisała: "Czasami była niespokojna i zdenerwowana, jakby zamknięta w półtrwałym stanie walki (...). Jej oczy przepełniał smutek, zwłaszcza gdy mówiła o martwych dzieciach, a czasami wpatrywała się w okno i krzyżowała ręce na brzuchu, w geście samoobrony". 

Jedynym z trudniejszych momentów była również jej rozłąka z mężem, czy mamą, z którą przed wojną rozmawiała codziennie. Zdradziła, że przy zdrowych zmysłach trzymały ją dzieci. 

Nie wiem, jak przetrwałabym te kilka miesięcy, gdybyśmy nie byli razem. 

- dodała. 

Przypomnijmy, że rosyjska inwazja rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku i trwa do dziś.

 

Wasze historie i opinie są dla nas ważne. Czekamy na Wasze listy i komentarze. Piszcie do nas na adres: kobieta@agora.pl. Najciekawsze listy opublikujemy.

Więcej o: