Rodzicielskie świadczenie uzupełniające to inaczej tzw. program Mama 4+. Osoby, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny, mogą ubiegać się o jego wypłatę z ZUS. Jakie warunki trzeba spełnić, aby wniosek został pozytywnie rozpatrzony?
Na stronie ZUS wymienione są dokładne kryteria uprawniające do ubiegania się o świadczenie. Seniorki, które chciałyby otrzymać dodatek muszą:
Ojcowie również mogą złożyć wniosek do ZUS, gdy osiągną 65 lat i udowodnią, że wychowywali co najmniej 4 dzieci, gdyż ich matka zmarła, porzuciła je lub przez długi okres czasu nie wychowała.
Seniorzy, którzy nie pobierają emerytury ani renty, otrzymają kwotę o równowartości aktualnie obowiązującej najniższej emerytury, czyli 1338,44 zł brutto. W przypadku osób, które pobierają świadczenie w wysokości niższej niż najniższa emerytura, rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie dopełnieniem do kwoty 1338,44 zł brutto.
Jakich dokumentów ZUS będzie wymagał poza wnioskiem?
Niestety powyższe kryteria, które są obowiązkowe do spełnienia przez osoby wnioskujące, sprawiają, że wielu rodziców czuje się potraktowanych niesprawiedliwie, co można wnioskować po komentarzach naszych czytelników pod jednym z artykułów:
A te matki co mialy 4 dzieci i zapierniczaly rano do żłobkow i przedszkoli ,a potem do pracy z jęzorem na brodzie i po pracy to samo to one są inne matki ??? Inaczej wychowywały dzieci ? Miały jeszcze ciężej jak te co siedziały w domu i nie pracowały. Albo dajcie wszystkim co mialy 4 dzieci albo wcale !!!
a my potem za to wszystko płacimy codzienną podwyżka towarów w sklepach .
Największa niesprawiedliwość wobec kobiet to mama 4+, jakby te z trójką lub dwójką dzieci zawsze tak łatwo miały. Ja wychowałam trójkę dzieci, nikt nam w niczym nigdy nie pomagał, nic nie dawał... było bardzo ciężko. Czuję się jako matka trójki dzieci zlekceważona przez polski rząd.