Ile w kopertę na wesele 2022? Kwoty uległy zmianie. Oto stawki, które spełnią oczekiwania

Lato to czas, kiedy organizowana jest największa ilość ślubów. Nowoczesne ceremonie wiążą się ze sporymi wydatkami. Tradycyjnie przyjęło się, że impreza, chociaż w pewnym stopniu powinna się zwrócić. Wśród gości więc często pojawia się pytanie: ile dać do koperty na wesele 2022?

Wesele to wyjątkowa, polska tradycja związana ze ślubem. Młodzi inwestują spore ilości pieniędzy, by zadowolić gości. Często więc liczą na niemały zwrot, w postaci kopert wypełnionych banknotami. Jako goście staramy się spełnić oczekiwania, lecz nie zawsze wiemy jakie. Ile dać do koperty i komu wypada wręczyć wyższą kwotę?

Zobacz wideo Jak będzie wyglądał sezon ślubny i wakacyjny?

Ile w kopertę na wesele 2022? Inflacja ma wpływ na ślubną kopertę

Niestety, ale inflacja również wpłynęła na kwotę umieszczaną w ślubnych kopertach. Zabawa na weselu dla części osób staje się więc pomału luksusem. Na sumę pieniędzy wręczanych parze młodej składa się nie tylko prezent, ale również koszt tzw. "talerzyka". Ten z kolei po ostatnich latach związanych z pandemią odpowiednio zdrożał. Rozpiętość cen waha się od 150 zł do nawet 500 zł. Średnia wynosi 250 zł. Powinniśmy więc podwoić tę kwotę w przypadku pary i dodać część pieniędzy stanowiącą właściwy prezent ślubny. To właśnie ona jest dla gości niemałym problemem. Wtedy w grę wchodzi stopień pokrewieństwa oraz możliwości finansowe.

Sezon ślubny 2022. Ile dać na wesele jako gość, a ile jako rodzina?

To, jaką kwotę należy umieścić w ślubnej kopercie, jest sprawą indywidualną. Pojawiają się spore rozbieżności w tej kwestii. Bezpiecznie jest więc wręczyć od 200 do 300 zł za osobę. Osoba towarzysząca przyjęło się, żeby obdarowała młodych kwotą, która pokryje ich wydatki na jednego gościa. W przypadku ciotek, wujków, kuzynów uważa się, że w kopercie powinni umieścić od 300 do 500 zł. Najbliższa rodzina, świadkowie mogą wręczyć od 500 do 1000 zł. Niekiedy pojawiają się też wyższe kwoty. Obecne czasy i szalejąca inflacja wpłynęły jednak na coraz bardziej realne patrzenie na instytucję koperty.

Ile warte jest prowadzenie domu? Przeczytaj o naszej akcji i przelicz swój niewidzialny etat na pensję [KALKULATOR]

Więcej o: