Jak pozbyć się pędraków z trawnika i ogrodu? Znamy skuteczne domowe metody za grosze

Zauważyłeś w swoim ogrodzie miejscowe żółknięcie trawnika i wysuszone placki źdźbeł? A może twoje warzywa słabną i odumierają? Możliwe, że masz do czynienia z pędrakami. Wiemy, jak skutecznie pozbyć się ich domowymi sposobami.

W ogrodzie zarówno ozdobnym jak i warzywnym możemy mieć problem z wieloma szkodnikami zagrażającymi naszym uprawom. Jeden z nich jest wyjątkowo uciążliwy. Mowa tu o pędraku. Zagraża on naszej zielonej i idealnej darni, ale także korzeniom roślin uprawnych. Wiemy, jak pozbyć się go domowymi sposobami.

Zobacz wideo 5 sposobów na insekty

Jak wyglądają pędraki? Łatwo je rozpoznać

Występujące w naszym klimacie pędraki to najczęściej larwy chrabąszcza majowego. Składa on swoje jaja w ziemi. Z nich wykluwają się małe larwy, które rosną wraz ze wzrostem apetytu. Wygląd tych małych szkodników jest bardzo charakterystyczny. Dorosłe larwy osiągają długość około 3-4 cm, mają brązową główkę i odnóża oraz jasny odwłok. Zazwyczaj są zwinięte w podkowę. Największe i najbardziej żarłoczne są w trzecim roku żerowania.

Jak pozbyć się pędraków z trawnika?

Jeżeli na twoim trawniku ma miejsce plackowate żółknięcie źdźbeł. Występuje też luźna darń, którą z łatwością można oddzielić od gleby, prawdopodobnie w miejscach tych występują pędraki. Aby się ich pozbyć, dobre może okazać się rozłożenie w dzień na trawniku czarnej folii, która całkiem zaciemni powierzchnię. Taki zabieg oszuka te szkodniki, przez co będą myślały, że nastała noc. Wówczas zaczną wychodzić na powierzchnię. Po kilku godzinach będziemy mogli bez problemu wyzbierać pędraki z powierzchni trawnika. Metodę tą warto powtarzać co jakiś czas, gdyż nie wszystkie szkodniki mogą dać się oszukać w jednym momencie.

Wiemy, czego nie lubią pędraki. Te metody przegonią je z ogrodu

Aby pozbyć się pędraków z warzywnego ogródka, możemy działać zapobiegawczo już wczesną wiosną. Wystarczy zasadzić tam rośliny, które pomogą ograniczyć szkody wyrządzone przez te żarłoczne larwy, odstraszając je swoim zapachem. Są to:

  • cebula,
  • gorczyca,
  • gryka.

Ponadto gryka nie tylko odstrasza pędraki, lecz także bezpośrednio im szkodzi. Zawiera bowiem w sobie taniny szkodliwe dla tych larw.

Więcej o: