Jak czyścić złoto, aby lśniło jak nowe? Znamy banalne domowe metody za mniej niż 2 zł

Szukasz odpowiedzi na pytanie jak wyczyścić złoto? Biżuteria zrobiona z tego króćca jest niezwykle popularna, dlatego powinniśmy dbać o nią w odpowiedni sposób. Znamy skuteczne domowe sposoby czyszczenie jej za mniej niż 2 zł.

Złoto to jeden z najpopularniejszych metali szlachetnych wykorzystywanych przy produkcji biżuterii. Charakteryzuje się on niezwykłym blaskiem i pięknym jasnożółtym kolorem. Niestety te pożądane cechy mogą zniknąć gdy biżuteria pokryje się brudnym nalotem. Dzięki tym metodom szybko odzyska połysk.

Zobacz wideo Żółte plamy na desce klozetowej? Przepis na pastę, która sobie z tym poradzi

Wiemy, dlaczego złoto czernieje i traci swój blask

Jeżeli posiadamy czyste złoto, nie utlenia się ono w wodzie i powietrzu. Charakteryzuje się dodatkowo jasnożółtym kolorem i pięknym połyskiem. Niestety biżuteria rzadko wykonana jest z tego w pełni czystego króćca. Często w kolczykach, naszyjnikach czy pierścionkach znajdują się też stopy miedzi, a te sprawiają, że może pojawić się na nich szary nalot. Jest to tzw. patyna.

Na jej wygląd mają wpływ także:

  • promienie słoneczne,
  • wilgoć,
  • stosowane codziennie kosmetyki,
  • codzienne obowiązki i czynności takie jak sprzątanie gotowanie czy nawet kąpiel.

Wszystkie te elementy w ostateczności doprowadzają do tego, że złota biżuteria ciemnieje, traci swój blask i nie prezentuje się tak estetycznie, jak zaraz po zakupie.

Jak czyścić złoto, aby lśniło jak nowe? Oto skuteczny trik

Pasta z sody oczyszczonej pomoże odzyskać blask twojej złotej biżuterii. Jest niezwykle skuteczna w przypadku uporczywych, trudnych do usunięcia zabrudzeń. Jak prawidłowo wykonać ten zabieg? Oto instrukcja:

  • Przygotuj gęstą papkę z sody oczyszczonej i wody.
  • Nałóż ją na zabrudzoną złotą biżuterię.
  • Pozostaw ją na około 20 minut.
  • Po  tym czasie usuń ją za pomocą miękkiej szczoteczki i wypoleruj.

Jak wyczyścić złoty łańcuszek, bransoletkę czy pierścionek? Wykorzystaj cytrynę

Kolejną substancję, która pomoże ci odzyskać blask twojego złota, jest sok z cytryny. Czyszczenie pierścionka czy naszyjnika z jego pomocą jest niezwykle proste. Wystarczy zanurzyć brudną biżuterię pozbawioną blasku w świeżo wciśniętym soku z cytryny i pozostawić tak przez kilkanaście minut.  Po tym czasie powinna zostać ona dokładnie opłukana w letniej wodzie.

Więcej o: