W ilu stopniach prać pościel? Większość osób popełnia ten błąd i naraża swoje zdrowie

Wiedza, w jakiej temperaturze prać pościel jest niezbędna nie tylko z tego powodu, aby była miękka, ale i ze względu na nasze zdrowie. Brudna pościel może być pełna bakterii, grzybów i roztoczy, które są bardzo groźne. Wyjaśniamy, w ilu stopniach prać pościel.

Pranie pościeli jest konieczne, a należy to robić częściej, niż często nam się wydaje. Pościel wchłania pot, a czasem i brud, mimo kąpieli przed snem. Gromadzą się w niej grzyby, roztocza i bakterie, które mają duży wpływ na nasze zdrowie, niestety jest to wpływ negatywny, który należy wykluczyć. Znaczenie ma również to, w jakiej temperaturze prać pościel, aby była miękka i pozbawiona czyhających zagrożeń.

Zobacz wideo Żółte plamy na desce klozetowej? Przepis na pastę, która sobie z tym poradzi

Jak często prać pościel? Dużo częściej niż może się wydawać

Pranie pościeli, nie jest zazwyczaj ulubionym obowiązkiem domowym. Trzeba przecież zdjąć poszewkę, założyć nową, włożyć pościel do pralki, a potem rozwiesić ogromną stertę prania do wysuszenia. Niestety, unikanie tej czynności może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Prać pościel należy minimum co dwa tygodnie, aby uniknąć rozprzestrzeniania się bakterii, grzybów i roztoczy. Brak tego nawyku może prowadzić do chorób skóry, alergii i problemów oddechowych.

W ilu stopniach prać pościel? Ta wiedza jest niezbędna i może zaskoczyć

Jeśli pościel jest wykonana z bawełny, najlepszą temperaturą będzie 60 stopni. Według naukowców to właśnie w takiej temperaturze jesteśmy w stanie wyeliminować zagrożenie takie jak bakterie, grzyby czy roztocza. Pościel będzie wówczas nie tylko miękka, ale i solidnie wyczyszczona. 

W jakiej temperaturze prać pościel i jak prać pościel, aby była miękka?

Jeśli pościel nie jest bawełniana, tylko syntetyczna, można wyprać ją w temperaturze 40 stopni. Aby była miękka i pachnąca, użyj płynu zmiękczającego i np. naturalnego olejku eterycznego o wybranym zapachu. Należy jednak uważać, bo silne środki chemiczne mogą wywoływać alergię w kontakcie ze skórą, a w dodatku mogą spowodować wypłowienie koloru pościeli.

Więcej o: