Będzie druga waloryzacja emerytur 2022? Rząd nie pozostawia wątpliwości. "Ja im już w nic nie wierzę"

Stale rosnące ceny i inflacja sprawiają, że wciąż powraca temat drugiej rewaloryzacji emerytur w 2022 roku. Z pewnością dla wielu seniorów stanowiłoby to wsparcie budżetu domowego. Czy rzeczywiście jest szansa, że świadczenia wzrosną jeszcze w tym roku?

Wciąż rosnąca inflacja sprawia, że podwyżki są nieuniknione. Niestety odbija się to na portfelach wszystkich Polaków, w tym także emerytów. W przypadku tej grupy przynajmniej częściowym rozwiązaniem problemu mogłaby być druga waloryzacja. Czy seniorzy mają jednak na nią szansę?

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Druga waloryzacja emerytur 2022. Znamy stanowisko rządu

Już niedługo rozpoczną się wypłaty 14. emerytury. Dodatek nie trafi jednak do wszystkich seniorów, a tylko do tych, którzy spełniają określony próg dochodowy. Właśnie dlatego w badaniu przeprowadzonym przez Instytut Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu", większość ankietowanych stwierdziła, że zamiast czternastek powinna zostać wprowadzona druga waloryzacja jeszcze w tym roku. W programie I Polskiego Radia odniosła się do tego Minister Maląg:

- Jeżeli chodzi o waloryzację rent i emerytur to była ona w tym roku wyższa niż zakładane wskaźniki Głównego Urzędu Statystycznego, a więc waloryzacji dodatkowej w tym roku nie planujemy, ale planujemy wypłatę 14. emerytury

Niestety nie wszyscy seniorzy są podobnego zdania, co można wnioskować po komentarzach naszych czytelników, które pojawiły się pod ostatnim artykułem

Ja im już w nic nie wierzę krętacze i oszukują przesuwają terminy
Tylko wyłącznie druga waloryzacja, nie po to tyle lat pracowałam, żeby tylko wybrańcy dostawali dodatkowe pieniądze
Pracujemy po 40 lat i więcej i już drugi rok nie otrzymujemy 14 emerytury. Gdzie sprawiedliwość????? Waloryzacja jest dla wszystkich i to jest sprawiedliwe.
Pani Minister zapomniała, że 14 te otrzymują nieliczni, a co z resztą emerytów

Druga rewaloryzacja emerytur w 2022 jest możliwa? Z propozycją przychodzi Lewica 

Za wprowadzeniem drugiej waloryzacji jest natomiast Lewica, która przygotowała projekt ustawy "Bezpieczny Senior" złożony 20 kwietnia 2022 r. w Sejmie. Zgodnie z jego zapisami druga waloryzacja miałaby nastąpić 1 września 2022 roku i wynosić 12%. Jak podkreśla posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, to oznaczałoby spore podwyżki:

- W przypadku średniej emerytury będzie to oznaczać około 300 zł podwyżki, a najniższe świadczenie wzrosłoby o około 180 zł.

Więcej o: