Czyszczenie kostki brukowej z chwastów i mchu nigdy nie było tak proste! Wykorzystaj ten środek za 3 zł

Czyszczenie kostki brukowej bez odpowiedniego sprzętu czy preparatów bywa żmudne i męczące. Chwasty lubią wyrastać w szczelinach pomiędzy nimi, a mech porasta niekiedy duże jej części. Jeden środek za 3 zł może pomóc pozbyć się tych dwóch problemów bez wysiłku.

Kostka brukowa na przestrzeni lat stała się jednym z popularniejszych materiałów używanych do tworzenia podjazdów, tarasów czy chodników. Aby jednak prezentowała się w należyty sposób, musimy dbać o jej czystość. Jeden środek może pomóc pozbyć się nam za jednym razem chwastów i mchu.

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Patrycja MarkowskaMarkowska w stroju kąpielowym wygląda jak "anioł". Obłędne fasony od 39 zł

Czyszczenie kostki brukowej z chwastów i mchu nigdy nie było tak proste

Jeżeli nasza kostka brukowa pokryła się chwatami i mchem możemy skorzystać z jednego sprytnego triku. Do jego przygotowania potrzebujesz jedynie octu i wody. Do tego celu można wykorzystać najtańszy ocet spirytusowy o stężeniu od 10% do 20%. Chwasty młode i zielone wystarczy opryskać tym 10%. Jeżeli jednak są to rośliny starsze, wyrośnięte, o łodygach częściowo zdrewniałych, konieczne może być użycie tego o stężeniu 20%.

Optyk z octu na chwasty rozwiąże twój problem

Jeżeli posiadamy potrzebne składniki, możemy przejść do przygotowania oprysku:

  1. Wymieszaj ocet z wodą w proporcjach 2:1.
  2. Przelej do atomizera lub podlewaczki.
  3. Tak stworzony roztwór rozpylamy obficie na kostkę w dzień bezwietrzny, suchy i słoneczny, gdy temperatura powierza, nie przekracza 15°C.
  4. Zabieg ten powtarzamy co tydzień do uzyskania zadowalającego efektu.

Co ważne przed jego wykonaniem sprawdźmy, jaka czeka nas pogoda. Po wykonaniu oprysku nie powinno padać przez co najmniej 24 godziny, gdyż deszcz również rozcieńczy i spłucze ocet, a efektu nie będzie.

Jakie rośliny podlewać drożdżami? Nawóz na jego podstawie to istna bomba odżywczaJakie rośliny podlewać drożdżami? Ten nawóz to dla nich bomba odżywcza

Czyszczenie kostki brukowej sodą oczyszczoną

W naszej kuchni znajdziemy jeszcze jedną substancję, która pomoże usunąć nie tylko chwasty i mech, ale także doczyści plamy z oleju czy smaru. Mowa tu o sodzie oczyszczonej, która znana jest ze swoich właściwości rozpuszczających trudne zabrudzenia. Wystarczy, że naniesiesz stworzony z niej roztwór bezpośrednio na plamę za pomocą szczoteczki i po kilku minutach pienienia zmyjesz go zimną wodą. Jeżeli natomiast chcesz pozbyć się chwastu i mchu, wystarczy wsypać ją do szczelin i miejsc, w których się pojawiają.

Więcej o: