Są imiona, które utrudniają życie dzieciom. Śmiejemy się z nich już dziś, za kilka lat będzie tylko gorzej

Imię dziecka to nie lada zagwozdka dla wszystkich rodziców. Imię zostaje z dziećmi na zawsze. Oczywiście można je zmienić, nie jest to jednak proste i na pewno nie zrobi tego nikt przed ukończeniem 18. roku życia. Warto więc mądrze wybrać imię dla swojej pociechy. Są bowiem imiona, które utrudniają życie każdego dnia.

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl 

Imiona, które utrudniają życie. Powody są różne

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez psycholożki Krystynę Doroszewicz z Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej i Ewę Stanisławiak z Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Warszawie, imię, które nosimy ma większe znaczenie, niż nam się wydaje. Nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo determinuje ono życie. Krążą rozliczne stereotypy. I niestety nic z tym nie zrobimy. Dane imię kojarzy się nawet z jakimś zawodem! W przeświadczeniu Polaków Andrzej czy Stefan z pewnością pracują jako hydraulik, a na poczcie spotkamy panią Grażynkę lub Beatę. Dodatkowo są imiona, które często są wyśmiewane. Popularne w ostatnich latach imiona takie jak Briana czy Jessica także wielu osobom nie przypadają do gustu. Są wyśmiewane za aspiracje rodziców.

Imiona, które utrudniają życie dzieciom. Lepiej nie nazywaj tak swojej pociechy

Wszystkie spolszczone imiona – na przykład Nikola, Dżastin czy Vanessa – są także postrzegane negatywnie. Wyniki badań są tu jednoznaczne. Takie imiona są postrzegane jako wybierane przez rodziców o niższym statusie społecznym.

W Polsce takie różnice pomiędzy grupami społecznymi są jeszcze bardziej widoczne, ponieważ przez komunizm przerwano nam ciągłość tkanki kulturowej. Gdyby te grupy wiedziały, że na ludziach zamożniejszych rzadkie imiona nie robią specjalnego wrażenia, bo tamci wolą prostotę, tradycję i od Oskara preferują Wojciecha czy Adama. Ale oni tego nie widzą, postrzegają świat trochę jak loda przez szybę. A potem to dziecko z wyszukanym imieniem musi się borykać z różnymi reakcjami ze strony generalnie konserwatywnego polskiego społeczeństwa

- tłumaczył w rozmowie z serwisem eDziecko.pl psycholog biznesu, Jacek Santorski.

Z drugiej strony internauci zwracają uwagę:

To my dorośli robimy z tego wielkie sprawy. Gdy pójdziemy do przedszkola i przedstawimy grupie dzieci dane imię to one to przyjmują i się nie zastanawiają dlaczego tak a nie inaczej i czy to dobre imię.
Świat dziś jest wolny, kultury i pochodzenia się wymieszały i to samo jeżeli chodzi o imiona, myśleć że Polak ma mieć Polskie imię bo jest Polakiem to taki nacjonalista tak myśli, świat się zmienił i poglądy też. Za granicą bardzo mi się podoba, że dzieci noszą różne imiona i nikt z tego problemu nie robi, tylko w Polsce to problem i dyskusje się niekończące
Zobacz wideo "Sonia?! To nie jest imię dla człowieka!". Rodzice opowiadają, jak wybierali imię dla dziecka

Czym więc kierować się podczas wyboru imienia? Jak zawsze sprawdzi się najlepiej prostota. Im imię prostsze, nawiązujące do tradycji, tym mniejsza szansa na negatywne konotacje. Warto też wybierać tak zwane imiona złotego środka. Więcej na ten temat:

Klara to idealne imię. Wyjaśniamy dlaczego i podpowiadamy podobne imiona tzw. złotego środka

Więcej o: