"Dziwne osy" pojawiły się w twoim domu lub ogrodzie? Nie panikuj! Pozbędziesz się ich przy użyciu butelki

Stworzenie podobne do osy czy szerszenia pojawiło się w okolicy twojego domu? Ma charakterystyczne długie odnóża zwisające w locie, a gdy przysiądzie na równej powierzchni, przypomina czasem uskrzydlonego pająka? Wiemy, z czym masz odczynienia i jak się pozbyć tego owada.

Pierwsze osobniki stworzenia, które często budzi niepokój gdy pojawi się w okolicy naszego domu, w Polsce zaobserwowano w 1968 roku. W internecie możemy zobaczyć czasem alarmujące wpisy na temat "dziwnych osach" czy "zmutowanych szerszeniach". Prawda jest jednak taka, że jest to gliniarz naścienny, który rzeczywiście przypomina te owady, lecz nie trzeba się ich bać. Jedynie jedna dość obrzydliwa technika karmienia ich larw może budzić niepokój lub obrzydzenie.

Zobacz wideo Pięć sposobów na uciążliwe insekty. Jak pozbyć się mrówek, muszek czy komarów?

Dziwna osa, czyli gliniarz naścienny: jak go rozpoznać?

Gliniarzy naściennych (Sceliphron destillatorium) można spotkać w Europie, Afryce, a przede wszystkim w Azji, z której przybyły do naszego kraju. Posiadają charakterystyczne długie odnóża zwisające w locie. Lądując na równej powierzchni, przypomina czasem uskrzydlonego pająka nietypowego komara. Żółte rurkowate połączenie tułowia i odwłoka zwane stylik ostatecznie rozwiewa wątpliwości, że to gliniarz naścienny.

Dziwna praktyka karmienia larw wyróżnia to stworzenie

Dorosły gliniarz naścienny żywi się nektarem i pyłkiem kwiatowym. Wszystko zmienia sie gdy planuje założyć gniazdo. Staje się wtedy bezwzględnym łowcą, polującym na pająki a pomaga mu w tym specyficzny jad. Nie uśmierca on ofiar, a jedynie paraliżuje. Tak unieruchomione pajęczaki umieszcza w gnieździe. Gromadzi je tak długo, aż uzna, że jest ich dosyć, by zaspokoić wilczy apetyt swoich larw. Wówczas samica składa jajeczka w błotnym, charakterystycznie uformowanym gnieździe.

Jak wygląda gniazdo gliniarza naściennego i gdzie go szukać?

Stworzenia te przystosowały się do życia blisko nas. Niejednokrotnie budują swoje gniazda za żaluzjami, w roletach okiennych, ubytkach muru, w ściennych nierównościach, na elewacji budynku czy nawet w szczelinach naszych mebli, między książkami w regale, za kanapą, czy w ciemnym kącie ściany.

Budowla ta kształtem przypomina kokony, powstają one z drobin gliny, błota czy wilgotnego piasku. Kokonów owad ten tworzy kilka i w każdym umiesza sparaliżowane owady i larwy. Dodatkowo gniazda te są lepkie, więc bez trudu utrzymają się na pionowej powierzchni, ale dla gliniarza dobre jest każde w miarę ukryte, wilgotne miejsce. Jeśli gliniarz rozpocznie już budowę, raczej nie odpuści i dobrowolnie się nie wyprowadzi. Znakomicie orientuje się w terenie i bezbłędnie wraca do gniazda.

Jak pozbyć się gliniarza naściennego z domu czy ogrodu?

W przeciwieństwie do osy gliniarz nie będzie bronił gniazda, nie tworzy on także kolonii czy roju. Jest to typ samotnika. Gdy jednak rozmnożą się one w naszym domu, możemy mieć problem z wieloma osobnikami naraz. Owad ten jest płochliwy wiec naprawdę ciężko, aby zaatakował jednak jeżeli się tak stanie, nie jest to zbyt bolesne i groźne dla człowieka.

Wiemy, jak pozbyć się ich wtedy skutecznymi domowymi sposobami. Jako pułapka może sprawić się plastikowa butelka z odrobiną słodkiego soku czy piwa na dnie. Gliniarz wchodzi, a my go bezpiecznie wynosimy. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli już ma gniazdo, wróci. Z tego też powodu należy odnaleźć gniazdo i je zlikwidować dodatkowo zastosować w domu olejki eteryczne z mięty, eukaliptusa i piołunu. Można nimi natrzeć szczeliny okien i drzwi, a owady nie powinny pchać się do środka.

Więcej o: