Jak prać śpiwór puchowy i syntetyczny, aby go nie uszkodzić? Zrobisz to w kilku krokach

Szukasz odpowiedzi na pytanie jak prać śpiwór syntetyczny a może puchowy? Materiał, z jakiego został uszyty, ma tutaj największe znaczenie. Przedstawimy dziś kilka możliwości odświeżenia go tak, aby nie został uszkodzony i wciąż spełniał swoje izolacyjne zadanie.

W zależności od tego, jaki śpiwór posiadamy, tak powinniśmy dobrać sposób jego prania. Modele z wypełnieniem puchowym posiada znakomite właściwości izolacyjne, ale są bardzo delikatne. Syntetyczne natomiast są nieco tańsze i bardziej odporne na wilgoć. Przed przystąpieniem do ich odświeżenia zawsze w pierwszej kolejności powinniśmy zaznajomić się z metką i wskazaniami producenta.

Zobacz wideo Żółte plamy na desce klozetowej? Przepis na pastę, która sobie z tym poradzi

Marcelina ZawadzkaStrój kąpielowy Marceliny Zawadzkiej to hit! "Piękniej niż zwykle"

Czy śpiwór można prać w pralce? Zrobisz to w kilku krokach

Pierwszą myślą, jaka może przyjść nam do głowy gdy chcemy odświeżyć nasz śpiwór, jest wypranie go w pralce. Metoda ta jest szybka i wygodna, ale nie odpowiednia dla każdego modelu. Ta forma odświeżenia sprawdzi się bardziej przy modelach syntetycznych ale jeżeli dopuszcza to metka także dla tych puchowych. Oto instrukcja jak to wykonać:

  1. Sprawdź, czy bęben twojej pralki jest odpowiednio pojemny. Standardowe 5-kilogramowe mogą okazać się zbyt małe na pranie śpiwora. Potrzebuje on bowiem przestrzeni i nie może być zbyt ściśnięty.
  2. Wybierz odpowiedni detergent. Najlepiej sprawą się te, które powstały z myślą o tego typu sprzęcie lub o uniwersalnych środkach do odzieży outdoorowej.
  3. Ustaw program z niezbyt wysokimi obrotami, wiewaniem i temperaturą 30/40 stopni Celsjusza.
  4. Przy praniu modelu puchowego umieść w pralce około 3 piłeczek tenisowych. Zapobiegną one zbiciu się puchu.

Jak prać śpiwór ręcznie? Wystarczy pamiętać o kilku kwestiach

Czasem nasz śpiwór może nie wymagać prania a jedynie częściowego odświeżenia. W tym celu wystarczy porządnie go wywietrzyć i doczyścić ręcznie powstałe zabrudzenia. W przypadku łatwiejszych do usunięcia plam materiału, skorzystać można ze zwykłej szmatki lub gąbki lekko nasączonej wodą.

Jeżeli zabrudzenia są silniejsze i chcemy uprać nasz śpiwór w całości ręcznie oto kilka rad:

  1. Skorzystaj z przeznaczonych do prania śpiworów preparatów.
  2. Użyj wody o temperaturze 30 lub 40  stopni Celsjusza.
  3. Piorąc go, róbmy to delikatnie. Ugniatamy, nie trzemy materiału, nie wykręcamy.

Wrzuć do pralki liść laurowy i nastaw program. Efekt tego genialnego triku cię zaskoczyWrzuć do pralki liść laurowy. Ten genialny trik zaskakuje

Jak suszyć śpiwór puchowy i syntetyczny?

Suszenie to kolejna bardzo istotna kwestia, która powinna zostać wykonana prawidłowo by nie uszkodzić wnętrza śpiwora i jego właściwości izolacyjnych. Model puchowy podczas suszenia metodą tradycyjną powinniśmy położyć płasko na wcześniej przygotowanym np. ręczniku. Nie wywieszajmy go na sznurku! Puch może się wtedy przemieścić. Czynność tą wykonujmy w miejscu przewiewnym i ciepłym, ale zacienionym. Dodatkowo trzeba pamiętać o regularnym przewracaniu go oraz ręcznym rozbijaniu zbrylonego puchu. Śpiwór syntetyczny suszymy w warunkach takich jak ten puchowy, jednak w tym przypadku nie musimy rozpijać jego wypełniania. Co istotne proces ten może trwać nawet kilka dni.

Więcej o: