W zależności od tego, jaki śpiwór posiadamy, tak powinniśmy dobrać sposób jego prania. Modele z wypełnieniem puchowym posiada znakomite właściwości izolacyjne, ale są bardzo delikatne. Syntetyczne natomiast są nieco tańsze i bardziej odporne na wilgoć. Przed przystąpieniem do ich odświeżenia zawsze w pierwszej kolejności powinniśmy zaznajomić się z metką i wskazaniami producenta.
Pierwszą myślą, jaka może przyjść nam do głowy gdy chcemy odświeżyć nasz śpiwór, jest wypranie go w pralce. Metoda ta jest szybka i wygodna, ale nie odpowiednia dla każdego modelu. Ta forma odświeżenia sprawdzi się bardziej przy modelach syntetycznych ale jeżeli dopuszcza to metka także dla tych puchowych. Oto instrukcja jak to wykonać:
Czasem nasz śpiwór może nie wymagać prania a jedynie częściowego odświeżenia. W tym celu wystarczy porządnie go wywietrzyć i doczyścić ręcznie powstałe zabrudzenia. W przypadku łatwiejszych do usunięcia plam materiału, skorzystać można ze zwykłej szmatki lub gąbki lekko nasączonej wodą.
Jeżeli zabrudzenia są silniejsze i chcemy uprać nasz śpiwór w całości ręcznie oto kilka rad:
Suszenie to kolejna bardzo istotna kwestia, która powinna zostać wykonana prawidłowo by nie uszkodzić wnętrza śpiwora i jego właściwości izolacyjnych. Model puchowy podczas suszenia metodą tradycyjną powinniśmy położyć płasko na wcześniej przygotowanym np. ręczniku. Nie wywieszajmy go na sznurku! Puch może się wtedy przemieścić. Czynność tą wykonujmy w miejscu przewiewnym i ciepłym, ale zacienionym. Dodatkowo trzeba pamiętać o regularnym przewracaniu go oraz ręcznym rozbijaniu zbrylonego puchu. Śpiwór syntetyczny suszymy w warunkach takich jak ten puchowy, jednak w tym przypadku nie musimy rozpijać jego wypełniania. Co istotne proces ten może trwać nawet kilka dni.