Masz suche i popękane pięty? Pomoże maść z apteki za mniej niż 10 zł

Suche i popękane pięty to problem, którym zaczynamy się interesować najczęściej wraz z początkiem sezonu letniego. Niestety, długoterminowe zaniedbania oraz próby ratowania sytuacji za pomocą mechanicznego ścierania naskórka, rzadko przynoszą zadowalające efekty. Jak więc sobie z nim poradzić?

Stopy pełnią w naszym ciele bardzo ważną funkcję — to właśnie one dźwigają cały nasz ciężar, dlatego naprawdę warto o nie zadbać. Pierwszym krokiem powinien być wybór dobrze dopasowanego obuwia. Złe buty nie tylko sprawiają ból, ale również potęgują problem z suchymi i popękanymi piętami, dlatego, zanim przystąpimy do pielęgnacji, warto zadbać o ten aspekt.

Zobacz wideo Siemię lniane to samo zdrowie. Przekonaj się, dlaczego

Produkt z apteki za mniej niż 10 zł na suche i popękane pięty

Chcąc pozbyć się problemu suchych i popękanych stóp najczęściej decydujemy się na mechaniczne ścieranie za pomocą specjalnej tarki lub pumeksu. Nie jest to najlepszy sposób, gdyż taki naskórek szybko się regeneruje – częściej jeszcze bardziej zrogowaciały. Tymczasem istnieje dużo prostszy sposób, który dodatkowo kosztuje mniej niż 10 zł — maść z witaminą A, którą kupimy w aptece. To niezawodny sposób na nawilżoną i miękką skórę stóp. Działa jeszcze lepiej, gdy nałożymy grubą warstwę pod bawełniane skarpetki i zostawimy je na noc. Efekt murowany.

Domowa kąpiel dla pięknych stóp

Walkę o piękne stopy możesz wspomóc także domowymi kąpielami, na przykład dwa razy w tygodniu w siemieniu lnianym (zalej siemię wrzątkiem i odstaw do wystygnięcia), które zmiękczy skórę i ukoi podrażnienia. Inną propozycją może być cotygodniowa kąpiel w sodzie oczyszczonej z dodatkiem soli (dwie łyżki sody rozpuść z dwiema łyżkami w soli w ciepłej wodzie), która usunie zrogowaciały naskórek. W obu przypadkach mocz stopy maksymalnie 15-20 minut. 

Gdy problem nie ustępuje

Jeśli mimo sumiennego dbania o stopy cały rok, wciąż nie możesz zwalczyć problemu z suchymi i pękającymi piętami, warto zastanowić się, czy nie są one sygnałem jakiejś dolegliwości. Pękająca skóra na piętach może być objawem problemów z krążeniem, schorzeń skóry (łuszczyca czy AZS), cukrzycy, otyłości bądź choroby tarczycy. Problemy mogą nasilać się także przy wadach postawy (nieodpowiednim rozmieszczeniu ciężaru ciała), lub złej diecie – przede wszystkim braku witaminy A. W takim wypadku warto skonsultować się z lekarzem, gdyż zwalczając tylko skutek, a nie przyczynę, nasze efekty będą krótkoterminowe.

Więcej o: