Nornice to niewielkie ssaki, które należą do podrodziny karczowników. W Polsce spotkamy wyłącznie nornicę rudą. Często jest mylona z innymi gryzoniami, takimi jak mysz polna, karczownik, lub ryjówka. Warto więc nauczyć się odróżniać je od reszty zwierząt. Chodzi o różnice w środowisku życia, szkodliwości oraz sposobów zwalczania.
Nornice to drobne gryzonie, które wyrządzają spore szkody na naszych posesjach. Żywią się nasionami, owocami i uszkadzają korzenie roślin i cebule kwiatów. Warto również nauczyć się rozpoznawać te szkody, żeby wiedzieć, że mamy do czynienia z nornicami. Oto sposób na gryzonie, który pozwoli ci pozbyć się szkodników w kilka dni. Nie należy zabijać nornic, gdyż mimo szkodliwości w ogrodzie pełnią bardzo ważną rolę w przyrodzie.
Nornice zajmują się budowani rozległych systemów korytarzy, które biegną pod ziemią. Są one nie tylko liczne, silnie rozgałęzione, lecz również kończą się wieloma wylotami. Gryzonie stronią od zwięzłej ziemi. Zwierzęta te są aktywne przez cały rok i nie zapadają w sen zimowy. Budują wtedy specjalne zimowe gniazda. W porze wiosenno-letniej ich pokarmem są nasiona, larwy owady, pąki drzew, liście itd. Zimą zaś żywią się nadziemnymi częściami roślin, owocami, nasionami, różnymi kłączami, a czasem nawet bezkręgowcami. Do najczęściej zauważalnych szkód wyrządzonych przez nornice zaliczają się: powyjadane nasiona, bulwy, kłącza i cebule kwiatowe, a zimą kora drzew i krzewów.
Ile warte jest prowadzenie domu? Przeczytaj o naszej akcji i przelicz swój niewidzialny etat na pensję [KALKULATOR]