Co zrobić, aby kalia pięknie kwitła? Te metody są banalne. Sprawdzą się w ogrodzie i w doniczce

Cantedeskia znana szerzej jako kalia to popularna roślina uprawiana zarówno w ogrodach jak i doniczkach. Niestety, aby posiadała ona bujne kwiaty i zdrowo rosła, trzeba spełnić kilka wymagań. Przedstawimy dziś jak prawidłowo o nią dbać.

W naszych domach możemy często spotkać cantedeskie popularnie znane jako kalie. Ta niezwykła roślina przyciąga urokiem swoich niezwykłych kwiatów. Pomimo wymagającego traktowania coraz większa liczba ogrodników decyduje się na jej uprawę także w gruncie. Przedstawimy dziś, na co należy zwrócić szczególną uwagę, aby cieszyła oko jak najdłużej.

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Jak wygląda cantedeskia i co ją wyróżnia?

Cantedeskia czy kalia to nazwa rodzaju roślin należących do rodziny obrazkowatych. Są one niezwykle piękne, egzotyczne i eleganckie. Pochodzi z Afryki, ale rozprzestrzeniła się na pozostałych kontynentach. Uprawiane w donicach nadadzą wytworności każdemu wnętrzu, tarasowi czy ogrodowi. Kalia ma ozdobne nie tylko kwiaty. Jej często nakrapiane na biało, duże, soczyście zielone liście stanowią ciekawy, egzotyczny element. Występuje w wielu barwach od białej, żółtej do ciemno-fioletowej. Są też odmiany dwukolorowe. Jej kwitnienie przypada od grudnia do kwietnia gdy roślina uprawiana jest w doniczce lub od czerwca dla tych w gruncie.

Kalia ogrodowa nie lubi zimna. Aby bujnie kwitła zapewnij jej odpowiednie warunki

Kalia uprawiana w ogrodzie osiąga średniej wielkości rozmiary sięgające do 120 cm wysokości. Tworzą one kępy i różnego rodzaju skupiska. Istotną częścią rośliny są jej zachwycające kwiaty. Zwężają się one ku dołowi, tworząc spiralę, a górą są lejkowato odchylone. Wewnątrz kwiatu znajduje się kolbiasty kwiatostan. Jednak gdy roślina nie jest prawidłowo uprawiana, może nie mieć ich wcale. W związku z tym warto pamiętać, aby zapewnić kali ogrodowej:

  • Glebę próchniczą, przepuszczalną i umiarkowanie wilgotną.
  • Stanowisko półsłoneczne lub słoneczne w zależności od barwy kwiatu.
  • Zasadzenie na głębokość od 6 do 10 cm w okresie od II do VII.

Dodatkowo w trakcie wegetacji roślina powinna być dość mocno zalewana i zraszana minimum 2 razy w tygodniu, a gdy przejdzie w stan spoczynku, należy ją stopniowo zasuszyć. W momencie, gdy zacznie wypuszczać nowe liście, należy ją przesadzić. Należy wykopywać ją także na zimę i przechowywać w umiarkowanej temperaturze, ponieważ nie znosi ona zimna.

Kalia doniczkowa potrafi być wymagająca. Wiemy, jak o nią dbać

Kalia doniczkowa lubi wilgotną ziemię, jednak jak przez nieuwagę ją przelejesz, szczególnie w wilgotne dni to roślina ta może zgnić. Warto ustawić ją także w półcieniu i odpowiednio nawozić ją w okresie wegetacji dedykowanymi odżywkami do roślin balkonowych. Dla jej odpowiedniego rozwoju wiosną i jesienią warto zapewnić jej temperaturę od 11 do 12 stopni Celsjusza. Latem w dzień utrzymujmy temperaturę ok. 26 stopni, a w nocy około 17.

Więcej o: