Borówka Amerykańska inaczej zwana borówką wysoką sprowadzona do Europy została z Ameryki Północnej. Jej owoce uwielbiane są w naszym kraju i doceniane. Te niepozorne jagody posiadają witamina C, K, A, witaminy z grupy B, a także potas, fosfor, wapń, cynk, żelazo, sód, błonnik oraz białko, węglowodany i tłuszcze. Warto taką bombę witaminową posiadać w swoim ogrodzie i zjadać prosto z krzaczka. Wiemy, jak prawidłowo zasadzić tę roślinę.
Do uprawy w gruncie warto zaopatrzyć się w kilka, a nie jedną odmianę borówki amerykańskiej. Dlaczego? Borówki w zależności od rodzaju owocują od połowy lipca do końca września. Jeżeli postawimy na odmiany owocujące w różnych terminach, będziemy mogli cieszyć świeżymi owocami przez jak najdłuższy czas. Co jednak istotne dla zapylenia nie mogą być to jedynie pojedyncze krzaki każdej odmiany.
Do uprawy w donicy lub skrzyniach poleca się borówkę średnią/półwysoką, która jest mieszańcem borówki amerykańskiej wysokiej i borówki niskiej. Odmiany te charakteryzują się: zwartym i krępym pokrojem, obfitym owocowaniem oraz wysoką mrozoodpornością. Ponadto owoce borówki średniej są nieco drobniejsze niż u borówki wysokiej, ale ich smak i właściwości są podobne. Najpopularniejsze odmiany to:
Najczęściej sklepy oferują sadzonki w donicy (2/3-letnie) posiadając taki okaz, optymalnym terminem sadzenia jest wiosna lub jesień, choć krzewy w doniczkach można sadzić także latem. Jeżeli zakupimy jednak sadzonkę bezpośrednio kopaną z gruntu, należy ją bezzwłocznie zasadzić.
Najważniejsze w sadzeniu naszej borówki jest przygotowanie odpowiedniego podłoża. W tej kwestii nie ma kompromisu. Gleba obowiązkowo musi być o kwaśnym pH (3,8-4,8), przepuszczalna i próchnicza. Przy pH powyżej 6 - przestanie rosnąć. Jeżeli zadaliśmy już o ten aspekt, możemy przystąpić do umieszczenia sadzonek w gruncie.
Ponadto młode krzewy borówki amerykańskiej wymagają "kopczykowania", które uchroni podstawę pędów i wrażliwą bryłę korzeniową borówki przed mrozem. Usypuje się wtedy kopczyk o wysokości 20 cm. Wykonuje się ten zabieg jesienią. Możemy do tego użyć torfu, kory lub ziemi ogrodowej.
Jeżeli wybieramy opcję uprawy borówki w donicy pojemnik, do którego wsadzimy roślinę, powinien mieć odpływy oraz odpowiedni drenaż. Dopiero na niego sypiemy odpowiednią, kwaśną ziemię (o pH 3,8 – 4,8). Na wierzchu krzew powinno się podsypać sosnową korą jak w przypadku odmian gruntowych. Donice nie muszą być głębokie, ale powinny być dość szerokie. Zasadzone rośliny ustawmy na słońcu, jednak w miejscu, w którym nie będzie dokuczał im wiatr. Na zimę należy obłożyć donicę styropianem i wstawić w bezpiecznym miejscu z dala od chłodnego wiatru.