Jak i kiedy sadzić borówki w ogrodzie i donicy? Dzięki tym metodom uzyskasz obfite zbiory

Szukasz odpowiedzi na pytanie jak i kiedy sadzić borówki w ogrodzie i donicy? Dzisiaj zajmiemy się tą kwestą. Wyszczególnimy także, na co należy zwrócić uwagę, aby cieszyć się urodzajnymi plonami. Wystarczy, że zadbasz o tych kilka aspektów.

Borówka Amerykańska inaczej zwana borówką wysoką sprowadzona do Europy została z Ameryki Północnej. Jej owoce uwielbiane są w naszym kraju i doceniane. Te niepozorne jagody posiadają witamina C, K, A, witaminy z grupy B, a także potas, fosfor, wapń, cynk, żelazo, sód, błonnik oraz białko, węglowodany i tłuszcze. Warto taką bombę witaminową posiadać w swoim ogrodzie i zjadać prosto z krzaczka. Wiemy, jak prawidłowo zasadzić tę roślinę.

Zobacz wideo Ciasto jogurtowe z borówkami [HAPS KIDS]

Marzena Rogalska pokazała zdjęcie sprzed 10 lat. Fanki: 'Zdecydowanie teraz dużo młodziej' (zdjęcie ilustracyjne) Marzena Rogalska pokazała posiłek. Co znalazło się na talerzu? "Na bogato"

Odmiany borówki amerykańskiej idealne do uprawy w ogrodzie i donicy

Do uprawy w gruncie warto zaopatrzyć się w kilka, a nie jedną odmianę borówki amerykańskiej. Dlaczego? Borówki w zależności od rodzaju owocują od połowy lipca do końca września. Jeżeli postawimy na odmiany owocujące w różnych terminach, będziemy mogli cieszyć świeżymi owocami przez jak najdłuższy czas. Co jednak istotne dla zapylenia nie mogą być to jedynie pojedyncze krzaki każdej odmiany.

  • Wczesne: Patriot, Duke, Bonus, Spartan.
  • Średnie: Bluecrop, Bluegold, Pink Lemonade (różowe owoce).
  • Późne: Elliot, Darrow, Nelson.

Do uprawy w donicy lub skrzyniach poleca się borówkę średnią/półwysoką, która jest mieszańcem borówki amerykańskiej wysokiej i borówki niskiej. Odmiany te charakteryzują się: zwartym i krępym pokrojem, obfitym owocowaniem oraz wysoką mrozoodpornością. Ponadto owoce borówki średniej są nieco drobniejsze niż u borówki wysokiej, ale ich smak i właściwości są podobne. Najpopularniejsze odmiany to:

  • Aino
  • North Country
  • Arto

Kiedy sadzić borówki w gruncie i w donicy?

Najczęściej sklepy oferują sadzonki w donicy (2/3-letnie) posiadając taki okaz, optymalnym terminem sadzenia jest wiosna lub jesień, choć krzewy w doniczkach można sadzić także latem. Jeżeli zakupimy jednak sadzonkę bezpośrednio kopaną z gruntu, należy ją bezzwłocznie zasadzić.

Borówka amerykańska: uprawa. Jak zasadzić borówkę prawidłowo?

Najważniejsze w sadzeniu naszej borówki jest przygotowanie odpowiedniego podłoża. W tej kwestii nie ma kompromisu. Gleba obowiązkowo musi być o kwaśnym pH (3,8-4,8), przepuszczalna i próchnicza. Przy pH powyżej 6 - przestanie rosnąć. Jeżeli zadaliśmy już o ten aspekt, możemy przystąpić do umieszczenia sadzonek w gruncie.

  1. Wykop dołek o głębokości m.in. 40 cm i szerokości ok.80 cm. Krzewy należy sadzić w odległości co ok. 1 metr.
  2. Bryłę korzeniową delikatnie ściśnij w dłoniach, w ten sposób korzenie nie będą miały problemu z penetracją gleby.
  3. Zasadź i porządnie podlej.
  4. Na wierzch wysyp 4-5cm ściółki z kory sosnowej. Zapewni to dobry odczyn gleby, odpowiednią wilgotność, próchnicę, zwabi dżdżownice, zabezpieczy korzenie przed mrozem i ochroni przed chwastami, co w przypadku borówki jest istotne.

Ponadto młode krzewy borówki amerykańskiej wymagają "kopczykowania", które uchroni podstawę pędów i wrażliwą bryłę korzeniową borówki przed mrozem. Usypuje się wtedy kopczyk o wysokości 20 cm. Wykonuje się ten zabieg jesienią. Możemy do tego użyć torfu, kory lub ziemi ogrodowej.

ćma bukszpanowa zwalczanie Te domowe sposoby na ćmę bukszpanową kosztują mniej niż 3 zł

Uprawa borówki w donicy: jak ją prawidłowo zasadzić?

Jeżeli wybieramy opcję uprawy borówki w donicy pojemnik, do którego wsadzimy roślinę, powinien mieć odpływy oraz odpowiedni drenaż. Dopiero na niego sypiemy odpowiednią, kwaśną ziemię (o pH 3,8 – 4,8). Na wierzchu krzew powinno się podsypać sosnową korą jak w przypadku odmian gruntowych. Donice nie muszą być głębokie, ale powinny być dość szerokie. Zasadzone rośliny ustawmy na słońcu, jednak w miejscu, w którym nie będzie dokuczał im wiatr. Na zimę należy obłożyć donicę styropianem i wstawić w bezpiecznym miejscu z dala od chłodnego wiatru.

Więcej o: