Czyszczenie kostki brukowej. Ten produkt za mniej niż 4 zł pomoże szybko pozbyć się mchu i chwastów

Kostka brukowa to najczęściej stosowany materiał budowlany nie tylko na podjeździe czy wokół domu, lecz także w ogrodzie. Warto zadbać o to, by wyglądała estetycznie. Czyszczenie kostki brukowej wcale nie musi być trudne. Wystarczy, że wykorzystasz ten tani trik.

Aby podjazd czy ścieżki w ogrodzie wyglądały estetycznie, warto regularnie dbać o kostkę brukową. Nie potrzebujesz do tego skomplikowanych narzędzi czy drogich środków czyszczących. Możesz sięgnąć po sprawdzone domowe sposoby. Ten trik kosztuje kilka złotych i szybko pomoże pozbyć się zabrudzeń.

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Czyszczenie kostki brukowej. Ten produkt pomoże pozbyć się zabrudzeń

Czyszczenie kostki brukowej warto zacząć od zamiecenia liści czy piachu. Wystarczy zwykła miotła. Do pozbycia się plam, np. po oleju, i chwastów możesz wykorzystać specjalne narzędzia i środki. Równie skuteczne okazują się jednak domowe sposoby. Pozwolą zaoszczędzić pieniądze i nie są szkodliwe dla środowiska.

Trudniejsze zabrudzenia, jak plamy ze smaru czy oleju, świetnie usunie soda oczyszczona. Wystarczy, że wymieszasz ją z odrobiną wody, tak, by powstała pasta. Następnie dokładnie pokryj nią plamy. Możesz ją wetrzeć w materiał przy pomocy twardej szczotki lub pozostawić na jakiś czas. Po wszystkim pamiętaj o dokładnym spłukaniu sody zimną wodą, by nie powstały brzydkie i nieestetyczne białe zacieki.

Do czyszczenia kostki możesz również wykorzystać płyn do mycia naczyń. Wymieszaj go z wodą w proporcji 1:3, a następnie przy pomocy gąbki lub szczotki nanieś miksturę na zabrudzenia. Po wyszorowaniu zmyj wodą. Pamiętaj, by używać ekologicznego płynu, który jest bezpieczny dla środowiska.

Czyszczenie kostki brukowej z mchu i chwastów

W czyszczeniu kostki brukowej sprawdzi się również ocet. Pomoże pozbyć się mchu i chwastów, do tego pozwoli odświeżyć materiał i usunąć tłuste plamy. Nie pozostawia też przebarwień, jest więc w pełni bezpieczny. Jak to zrobić?

  • Ocet rozcieńcz z wodą w proporcji 2:1.
  • Przelej do spryskiwacza i dokładnie pokryj kostkę i przerwy między nimi.

Kwaśny ocet sprawi, że chwasty czy mech wyschną i łatwiej będzie się ich pozbyć. Po wszystkim usuń martwe chwasty twardą szczotką i dokładnie umyj kostkę. Oprysk wykonuj najlepiej w bezwietrzny i słoneczny dzień.

Więcej o: