Jak podlewać storczyki, aby bujnie kwitły? Dzięki tej metodzie pąki pojawią się kilka razy w ciągu roku

Jak podlewać storczyki, aby bujnie kwitły? Jeżeli twoja roślina nie wypuszcza nowych pąków, prawdopodobnie nie jest odpowiednio zadbana. Wytłumaczymy jak pielęgnować ją w odpowiedni sposób, aby była prawdziwą ozdobą wnętrz.

Prawidłowo zadbany storczyk potrafi być prawdziwą ozdobą każdego wnętrza. Roślina ta posiada kwiaty w wielu kolorach, dlatego bez problemu dobierzemy ten, który najbardziej nam odpowiada. Aby jednak cieszył oko przez cały rok, musimy zadbać o kilka ważnych spraw.

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Jak podlewać storczyka? Należy robić to w odpowiedni sposób

Odpowiednie podlewanie storczyka jest bardzo ważną częścią pielęgnacji tej rośliny. Latem powinniśmy wykonywać tę czynność raz w tygodniu zimą natomiast raz na dwa tygodnie. Ponadto samo podlewanie wykonujmy w specyficzny sposób:

  1. Podlewanie zacznijmy od zanurzenia doniczki z korą i korzeniami w misce z wodą. Zanurzone powinny być wyłącznie korzenie, rozeta liściowa powinna znajdować się na powierzchni wody.
  2. Całość pozostawiamy na 20-30 minut.
  3. Po upływie tego czasu wyciągamy roślinę z naczynia i czekamy, aż nadmiar wody odsączy się z doniczki.

Orchidea, czyli popularny storczyk: pielęgnacja tej rośliny nie jest skomplikowana

Podczas podlewania naszych storczyków zwróćmy uwagę jeszcze na kilka ważnych rzeczy związanych z tym aspektem pielęgnacji:

  • Podlewaj storczyka rano.
  • Storczyki zasadzone w ciasnych doniczkach podlewaj częściej. Taka roślina szybciej pobiera wodę, a jej podłoże szybciej staje się suchsze.
  • Gdy podłoże orchidei całkowicie wyschnie, dopiero wtedy ją podlewaj. Obserwacja tej rośliny jest wyjątkowo ważna.

Jak podlewać storczyki, aby bujnie kwitły? Wykorzystaj ten domowy nawóz

Aby nasz storczyk pięknie kwitł, należy odpowiednio zadbać także o jego nawożenie. W tej roli idealnie sprawdzi się naturalny nawóz ze skórki bananowej. Jest on bogatym źródłem fosforu, wapnia i potasu, a także szeregu innych minerałów. Dzięki jego formie płynnej jest lepiej przyswajany przez skomplikowany system korzeniowy orchidei. Oto instrukcja jak go przygotować:

  1. Weź słoik i włóż do niego około trzech pokrojonych w kawałki skórek banana.
  2. Napełnij słoik ciepłą wodą i pozostaw na kilka dni. Najlepiej pozostawić go na zewnątrz przykrywając przykrywką, ponieważ może mieć nieprzyjemny zapach.

Tak przygotowanym nawozem podlewaj storczyki 2 razy w ciągu miesiąca, a jeżeli ich stan wymaga bardziej intensywnej pielęgnacji, możemy robić to nawet raz w tygodniu.

Więcej o: