Zapłaciła 200 tys. złotych za kwiaty na ślubie. W internecie zawrzało, ale ekspertka studzi emocje

Niedawno influencerka Andziaks wyszła za mąż za swojego długoletniego partnera Lukę, z którym wspólnie wychowuje córkę Charlotte. Ślub pary był jak z bajki. Nie tylko trzy kreacje ślubne zrobiły na internautach wrażenie, ale również dekoracje w tym kwiaty, które kosztowały aż 200 tys. złotych. Kwota może zwalać z nóg, dlatego postanowiliśmy zapytać ekspertki, czy jest to może cena z kosmosu, czy kwiaty rzeczywiście mogą tyle kosztować?

Suknia panny młodej była naprawdę spektakularna. Andziaks poszła do ołtarza w przepięknej, tiulowej z długim trenem sukni od projektanta Roberta Czerwika. Ciężko było oderwać od niej wzrok. Okazuje się jednak, że internautów jeszcze bardziej zachwyciły dekoracje i kwiaty, które pojawiły się na weselu pary. - "Jak z bajki" - komentowali.

 

Mnóstwo niebieskich i białych hortensji ozdobiło salę weselną i miejsce złożenia sobie przysięgi małżeńskiej. Gdy emocje po weselu trochę opadły, w sieci pojawiła się informacja, ile to kosztowało. A tanio nie było, bo za kwiaty para młoda zapłaciła 200 tys. złotych. Czy to dużo? 

Zobacz wideo Trwały i upiększający makijaż na wesele krok po kroku

"Z punktu widzenia florysty ta kwota jest adekwatna do zamówienia i projektu zrealizowanego dla klienta"

W odpowiedzi na to pytanie pomoże nam Sonia Twardoń - florystyka, właścicielka pracowni dekoratorskiej Flower Stories, a także edukatorka florystyczna. Sprawdźmy zatem, czy 200 tys. złotych za kwiaty to dużo? 

Z punktu widzenia florysty ta kwota jest adekwatna do zamówienia i projektu zrealizowanego dla klienta. Realizacja zawierała przede wszystkim bardzo dużo kwiatów i do tego kwiatów, które w tym momencie są bardzo drogie.

- mówi nam ekspertka.

Okazuje się, że hortensje w obecnym sezonie mogą kosztować nawet 30 złotych za sztukę, a przy takiej ilości kwiatów, jaką na ślubie mieli Andziaks i Luka, daje nam to wcześniej wspomnianą kwotę. 

Wiele par nie jest świadomych kosztów kwiatów, a przecież są one dobrem luksusowym. Warto też pamiętać, że cena, o której tu słyszeliśmy, to cena za usługę, nie za sam materiał florystyczny. W jej skład wchodzi też montaż, demontaż dekoracji, transport, logistyka, narzędzia czy wynagrodzenie pracowników. Oczywiście, można wykonać dekorację kwiatową sali za kilka tysięcy, jednak nie będzie ona zbliżona efektem do tego, co tu widzieliśmy. Każda para musi sama określić czy zależy jej na efekcie, czy preferuje bardziej budżetowe rozwiązania.

- dodaje. 

Jeśli jesteśmy już przy cenie kwiatów, to warto również zwrócić uwagę na to, że ma na nią wpływ sporo czynników. - "Piwonia w czerwcu będzie dużo tańsza niż piwonia kupowana w grudniu i sprowadzana z zagranicznych upraw. Na cenę będzie miała także wpływ pogoda. Jako konsumenci często nie zdajemy sobie sprawy z sytuacji, która panuje na świecie, a odbija się na cenie kwiatów. Przykładem niech będą zeszłoroczne opady śniegu w Ekwadorze, które przyczyniły się do zniszczenia części upraw róż" - mówi nam Sonia. 

Pandemia spowodowała także, że wiele ślubów zostało przełożonych na ten rok, co sprawia, że mamy wyższy popyt i wyższe ceny. Zresztą wpływ popytu na cenę widać dobrze w czasie Walentynek czy Dnia Kobiet. Obecnie trzeba pamiętać, że nie sprzyja nam również wysoki kurs euro, a większość kwiatów, które kupujemy, pochodzi z giełdy w Holandii.

A które kwiaty są najdroższe? - "Do droższych gatunków należeć będą kwiaty egzotyczne, jak również róże ogrodowe czy właśnie hortensje. W sezonie ślubnym czy komunijnym najdroższe będą białe kwiaty, w Walentynki czerwone róże" - podsumowuje. 

Jak zaoszczędzić na kwiatach w dniu ślubu? 

Wiemy już, co kształtuje cenę kwiatów, które wybieramy do dekoracji ślubnych, a czy istnieje jakikolwiek sposób, by te koszta obniżyć? 

Jeśli zależy nam na zminimalizowaniu kosztów kwiatów i nie mamy wymagań dotyczących konkretnych gatunków, warto po prostu oprzeć się o wybraną kolorystykę. Wtedy florysta może dobrać najbardziej ekonomiczne kwiaty dostępne w danym momencie.

- tłumaczy ekspertka.

Okazuje się, również, że dobrym pomysłem może być wykorzystanie roślin czy kwiatów doniczkowych, które można kupić od lokalnych ogrodników.

Dekoracje z doniczek bratków, lawendy, czy wrzosów mogą być równie ciekawą ozdobą sali.

- przyznaje florystka.

Nie da się ukryć, że dekoracja sali pary młodej była naprawdę spektakularna. 

Wasze historie i opinie są dla nas ważne. Czekamy na Wasze listy i komentarze. Piszcie do nas na adres: kobieta@agora.pl. Najciekawsze listy opublikujemy.

Więcej o: