Kiedy sadzić czosnek zimowy, by uzyskać najlepsze zbiory? Dzięki tym poradom będą bardzo obfite

Czosnek to jedna z najpopularniejszych roślin hodowanych w ogrodzie i na balkonie. Jego uprawa jest bardzo prosta i jeśli tylko będziemy pamiętać o kilku prostych zasadach, szybko nacieszymy się zbiorami. Sprawdź, kiedy sadzić czosnek zimowy i jak go uprawiać.

Czosnek doskonale czuje się w naszym klimacie i nie przeszkadzają mu chłód czy przymrozki. Sadzenie czosnku zimowego pozwoli uzyskać wcześniejsze zbiory i większe główki. Kiedy sadzić czosnek zimowy i jak o niego zadbać? Oto kilka porad.

Zobacz wideo Sposób na ogórki małosolne z torebki foliowej

Kiedy sadzić czosnek zimowy? Najlepszy termin na rozpoczęcie uprawy

Czosnek możesz sadzić w dwóch różnych porach. Czosnek sadzony wiosną nazywany jest jarym. Nie tworzy pędów kwiatostanowych, a jego główki są mniejsze. Z kolei ten sadzony jesienią nazywamy zimowym ma pędy kwiatostanowe i znacznie większe ząbki. Dojrzewa też wcześniej.

Czosnek zimowy sadzi się w październiku i listopadzie. Termin musi być dobrany tak, by roślina zdążyła się ukorzenić przed pierwszymi przymrozkami, ale nie rozwinąć na tyle, przy przemarznąć. Choć czosnek szybko się regeneruje, mróz może zniszczyć nasze zbiory. Do sadzenia jesienią najlepiej nadadzą się odmiany arkus, ceves, harnaś, huzar czy ornak.

Jak sadzić czosnek? Pamiętaj o tych kilku zasadach

Przed zasadzeniem zadbaj o odpowiednie przygotowanie gleby w ogrodzie. Czosnek potrzebuje podłoża o neutralnym pH lub próchniczego. Zbyt kwaśną ziemię musisz wcześniej zneutralizować, np. przy pomocy skorupek od jajek. Przed posadzeniem tej rośliny warto zastosować przedplon. Najlepiej sprawdzą się kapusta, ogórki czy seler. Nie uprawiaj czosnku zaraz po warzywach cebulowych ani ziemniakach. Możesz spokojnie posadzić go w pobliżu marchewki czy truskawek.

Do sadzenia wybierz duże lub średnie ząbki, najlepiej o różowo-fioletowych główkach. Im większa główka, tym większa roślina. Zwróć uwagę na to, by każdy z ząbków miał piętki. Ziemię przekop dość głęboko w rzędach oddalonych od siebie o ok. 20 centymetrów. Czosnek zimowy musisz zakopać odpowiednio głęboko, na ok. 5-8 centymetrach. Dzięki temu roślina przetrwa mróz

Więcej o: