Czym usunąć wosk z pomnika? Potrzebne składniki masz w swojej kuchni

Rozpalane na pomnikach znicze mogą pozostawiać nieestetyczne plamy z wosku. Ich pozbycie się wcale nie musi być trudne. Sprawdź, czym usunąć wosk z pomnika i jak zadbać o nagrobki.

Zdarza się, że nawet przy zachowaniu szczególnej ostrożności na pomniku pojawi się plama z wosku. Do usunięcia zastygłej parafiny czy stearyny, z których najczęściej wykonywane są wkłady do zniczy, wcale nie potrzebujesz specjalistycznych środków. Wystarczy, że sięgniesz po sprawdzone domowe sposoby. Potrzebne składniki znajdziesz w swojej kuchni.

Zobacz wideo Żółty osad na ubikacji. Jak go usunąć?

Marzena Rogalska pokazała zdjęcie sprzed 10 lat. Fanki: 'Zdecydowanie teraz dużo młodziej' (zdjęcie ilustracyjne)Marzena Rogalska pokazała posiłek. Co znalazło się na talerzu? "Na bogato"

Czym usunąć wosk z pomnika? Po potrzebne składniki zajrzyj do kuchennej szafki

Przed usuwaniem wosku z pomnika zamieć płytę i umyj ją wodą z dodatkiem odrobiny detergentu. Najlepiej sięgnij po płyn do mycia naczyń. Pozwoli to usunąć zabrudzenia, a ciepła woda rozpuści wosk.

W usuwaniu zastygłych plam z parafiny czy stearyny sprawdzi się zwykły ocet. 3 łyżki octu wymieszaj w litrze wody. Zanim przejdziesz do czyszczenia, sprawdź w mało widocznym miejscu pomnika, czy roztwór nie odbarwi materiału, z którego został wykonany. Gdy upewnisz się, że to bezpieczne, namocz w mieszance miękką gąbkę lub ściereczkę i przetrzyj nią plamę.

Z plamami z wosku i zabrudzeniami doskonale poradzi sobie sok z cytryny. Wystarczy, że polejesz nim plamę, a następnie wytrzyj ściereczką. Plama powinna zniknąć. Sok z cytryny to świetny środek do czyszczenia nagrobków wykonanych z jasnego kamienia. Uważaj jednak, bo środek ten ma delikatne działanie rozjaśniające.

odkurzacz w domuJak usunąć brzydki zapach z odkurzacza? Banalnie prosty sposób za grosze

Do wyczyszczenia pomnika warto sięgnąć po sodę oczyszczoną. Ten produkt sprawdza się nie tylko w porządkach domowych czy kuchni.

  • Wymieszaj sodę oczyszczoną z wodą tak, by powstała gęsta pasta.
  • Nałóż ją bezpośrednio na plamę, a następnie wetrzyj delikatnie miękką gąbką lub szczotką o delikatnym włosiu. Uważaj, by nie zarysować powierzchni.

Na koniec pastę zmyj wodą i wytrzyj pomnik.

W ciepłe i słoneczne dni możesz wypróbować sposób ze ściereczką i szybą. Drewnianym patyczkiem podważ wosk, a następnie przykryj go ściereczką lub ręcznikiem papierowym, a na wierzch połóż kawałek szyby. Rozgrzana pod wpływem słońca plama rozpuści się i wsiąknie w materiał.

Więcej o: