Jak wyczyścić pralkę bez chemii? Te sposoby są niezawodne i dają długotrwały efekt

Jak wyczyścić pralkę? Odpowiednio konserwowany sprzęt będzie ci służyć długo. Wystarczy kilka prostych czynności, żeby utrzymać ją w czystości. Odwdzięczy się świeżym praniem.

Dbanie o domowe sprzęty przekłada się na ich efektywne funkcjonowanie. Pralka, podobnie jak lodówka, potrzebuje kilku zabiegów, by mogła sprawnie działać. Warto jednak pamiętać, że do wyczyszczenia sprzętu AGD nie trzeba stosować chemicznych preparatów. Można do tego celu zastosować produkty, które z pewnością masz w swoim domu.  

Zobacz wideo Żółte plamy na desce klozetowej? Przepis na pastę, która sobie z tym poradzi

Jak wyczyścić pralkę? Nie każdy zna ten prosty sposób

"Skoro pralka pierze, z pewnością czyści się podczas prania". Nic bardziej mylnego. Pielęgnacja tego sprzętu wymaga kilku zabiegów. Są to proste triki, które regularnie stosowane utrzymają sprzęt w dobrym stanie. W sklepach znajdziesz detergenty i środki czyszcząco-konserwujące przeznaczone specjalnie do tego celu. Warto jednak skorzystać z zamienników w postaci naturalnych preparatów. Niezastąpiona bywa oczywiście soda oczyszczona. Dobre efekty daje również oczyszczanie pralki kwaskiem cytrynowym lub octem.

Oprócz czyszczenia obudowy pralki warto także wyczyścić filtry. Można je znaleźć w dolnej części pralki, najczęściej z przodu, pod klapką. Tam zbierają się włosy i nici, które trzeba co jakiś czas usuwać. 

Jak wyczyścić pralkę? Instrukcja krok po kroku

Pralka najczęściej znajduje się w łazience. W tym pomieszczeniu panuje większa wilgotność niż w innych częściach domu. To idealne środowisko do rozwoju grzybów i pleśni. Warto więc oglądać sprzęt i co jakiś czas przecierać pralkę suchą szmatką.

Jak jednak wyczyścić pralkę w środku? Nierzadko po praniu ze środka mogą wydobywać się nieprzyjemne zapachy. W takiej sytuacji warto wlać do środka szklankę octu i włączyć pralkę. Jeśli nie lubisz specyficznej woni octu, możesz do bębna wsypać opakowanie sody, a następnie włączyć cykl prania najlepiej w temperaturze 90 stopni. To odświeży i oczyści bęben.

Podobnie w przypadku osadzającego się kamienia, tu również przyda się soda i ocet. Musimy jednak zwiększyć ilość preparatu. Dwa litry octu wlewamy przez pojemnik na płyn, a 500 g sody albo kwasku cytrynowego wsypujemy bezpośrednio do bębna i puszczamy tzw. puste pranie na maksymalnej temperaturze 90 stopni. Po praniu, najlepiej każdym, należy zostawiać otwarte drzwiczki, żeby wnętrze pralki wyschło i ponownie nie zagościła tam wilgoć.

Więcej o: