Jak rozpoznać uczulenie na słońce? Objawy nie są oczywiste. To jednak powinno zwrócić twoją uwagę

Jak rozpoznać uczulenie na słońce? Objawy czasem nie są oczywiste. Naukowcy dopiero zaczynają rozumieć, jak naprawdę powszechne jest to zjawisko. Sprawdź, czy nie borykasz się z tym problemem ty lub ktoś z twoich bliskich.

Każdy z nas w ciągu swojego życia choć raz nadmiernie korzystał z promieni słonecznych. Skutkiem tego były np. oparzenia słoneczne. Taka reakcja skóry jest jednak zupełnie naturalna. Okazuje się, jednak że część osób może reagować w specyficzny sposób na nawet lekki kontakt z promieniami.

Zobacz wideo Ile trzeba nałożyć kremu z SPF, by ochronić się przed słońcem?

Czym jest uczulenie na słońce? Reakcja ta jest niepokojąca

Tak zwane „uczulenie na słońce" po prostu nie jest typową reakcją alergiczną na promieniowanie. Reakcją normalnej, zdrowej skóry na nadmierne narażenie na promieniowanie jest np. oparzenie słoneczne. Inne objawy może dać reakcja chorej skóry, w których słońce zaostrza przebieg istniejącej choroby. Na koniec należy wyróżnić fotodermatozy, w których skóra nieprawidłowo reaguje na dawki promieniowania, które w normalnej skórze nie wywołałyby niepożądanych efektów. To właśnie takie sytuacje określa się  mianem uczulenia na słońce.

Jak rozpoznać uczulenie na słońce? Objawy nie są zawsze oczywiste

Reakcje skóry będące efektem nadwrażliwości na światło słoneczne są bardzo różne. Po pierwsze potrafią pojawić się w różnym czasie. Czasem ma to miejsce już w ciągu kilku minut od ekspozycji, w innych zmiany skórne są widoczne dopiero po kilku godzinach lub nawet dniach.

Będąca charakterystycznym objawem wysypka może przyjąć rozmaite formy. Można zaobserwować też grudki, pęcherzyki, grudki wysiękowe, zmiany rumieniowe, a wysiewowi zmian towarzyszy uporczywe swędzenie skóry. Zmiany te często pojawiają się w okolicy dekoltu i ustępują samoistnie w ciągu kilku dni, a w przypadku stałej ekspozycji (np. na wakacjach) może dojść nawet do czasowego uodpornienia. Objawami, które również mogą sygnalizować takie uczulenie, mogą być: bąble pokrzywkowe, zmiany krwotoczne, ogniska rumieniowo-obrzękowe, sączące pęcherze i inne. Może pojawić się także złuszczanie czy pozapalne przebarwienia skóry.

Jak leczyć uczulenie na słońce? Najpierw udaj się do lekarza

W pierwszej kolejności jeżeli podejrzewasz u siebie uczulenie na słońce, powinnaś udać się do specjalisty. Dermatolog powinien podjąć odpowiednie działania mające na celu wykluczenie lub potwierdzenie podejrzeń. Ponadto najlepszą formą ochrony jest oczywiście unikanie słońca, ale nie zawsze jest to możliwe. Warto więc zadbać o odpowiednią odzież oraz filtry przeciwsłoneczne.

Więcej o: