Jak sadzić lawendę, by bujnie kwitła? Pielęgnuj ją w ten sposób, by cieszyć się pięknymi kwiatami

Lawenda to popularna roślina, którą można uprawiać w ogrodzie czy na balkonie. Jest stosowana w ziołolecznictwie, kosmetykach czy w kuchni. Zanim zabierzemy się za jej uprawę, warto dowiedzieć się, jak sadzić lawendę i jak o nią dbać, by pięknie i bujnie rosła.

Lawendę warto sadzić w ogrodzie czy donicy nie tylko ze względu na piękne i pachnące kwiaty. Roślina ta odstrasza niektóre szkodniki i owady, takie jak mszyce czy komary. Do tego jest rośliną miododajną, więc owady zapylające będą ci wdzięczne. Nie jest trudna w uprawie, ale warto pamiętać o kilku zasadach. Dzięki temu będzie pięknie kwitła.

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Jak sadzić lawendę? W donicy czy w ziemi?

Lawendę można sadzić zarówno bezpośrednio do ziemi, jak i w donicy. Niezależnie od miejsca, w którym zdecydujesz się zasadzić tę roślinę, pamiętaj, że potrzebuje ona dużej ilości słońca. Najlepiej czuje się w dobrze przepuszczalnym podłożu. Ziemia nie może być kwaśna. Możesz zadbać o jej odpowiedni odczyn, dodając do niej wapno lub skorupki jajek.

Pamiętaj, by na dno donicy lub dołka w ogrodzie wysypać żwir lub kawałki potłuczonej doniczki czy talerza. To zapewni roślinie warstwę drenażu i sprawi, że korzenie nie będą gnić w wodzie. Lawenda nie przepada za nadmiarem wody, ale preferuje stałą wilgotność. Z tego powodu lepiej posadź ją w miejscu, w którym jest sucho i regularnie ją podlewaj, gdy wierzchnia warstwa lekko przeschnie. Pamiętaj o przycinaniu rośliny i odchwaszczaniu.

Katarzyna Żak Katarzyna Żak zachwyca sylwetką w kostiumie kąpielowym. "Figura nastolatki"

Jak przycinać lawendę? Sprawdź, kiedy najlepiej wykonywać tę czynność

Pierwsze cięcie lawendy wykonaj tuż po zasadzeniu. Dzięki temu roślina się zagęści. Kwiaty lawendy zazwyczaj przycina się dwa razy w roku, latem oraz jesienią lub wiosną. Przycinanie wiosenne wykonuj wtedy, gdy roślina nie była przycinana jesienią. Zrób to w marcu lub kwietniu, przed rozpoczęciem okresu wegetacji. To zapewni roślinie odpowiedni kształt. Usuń wtedy wszystkie suche i uszkodzone pędy.

Latem, w lipcu i sierpniu, usuń przekwitające kwiaty, by pobudzić lawendę do ponownego kwitnienia. To sprawi, że roślina się zagęści. Zebrane kwiaty możesz ususzyć i wykorzystać jako zapach do szafy lub do stworzenia domowych kosmetyków.

Kiedy sadzić tulipany? Kiedy sadzić tulipany, by pięknie kwitły? Pamiętaj o banalnych krokach

Cięcie jesienią, najlepiej w drugiej połowie września, wykonuj na zmianę z wiosennym. Wczesne przycięcie sprawi, że młode pędy nie przemarzną i nie zostaną uszkodzone. Skróć pędy o połowę, możesz też wtedy nadać roślinie odpowiedni kształt.

Niezależnie od pory roku, przycinanie wykonuj w suchy, ciepły i bezdeszczowy dzień.

Więcej o: