Ile dać na wesele 2022? Kwoty poszły w górę. Uwzględnij te trzy aspekty

Wiele osób szuka odpowiedzi na pytanie ile dać na wesele 2022. Każdy chce przecież na takiej imprezie dobrze wypaść i nie strzelić tak zwanej gafy. Wysokość kwoty, jaką powinniśmy umieścić w kopercie, zależy od kilku czynników, które powinniśmy uwzględnić. Dziś je przedstawimy.

Aby wytypować odpowiednią kwotę, jaką powinniśmy umieścić w kopercie jako prezent na ślub i wesele, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka spraw. Wyróżniliśmy główne trzy aspekty mające wpływ na wysokość naszego podarunku.

Zobacz wideo Trwały i upiększający makijaż na wesele krok po kroku

Ile dać na wesele 2022? Wszystko zależy od stopnia pokrewieństwa

Pierwszy punkt, któremu powinniśmy się przyjrzeć to pokrewieństwo. Oczywistym jest przecież, że inną kwotę do koperty wypada włożyć rodzicom chrzestnym, rodzeństwu czy świadkom. Wyznacza się, że chrzestni najczęściej wręczają kwoty zaczynające się od 1000 zł. Nieco mniej, bo od 600 do 1000 zł wręcza najczęściej rodzeństwo państwa młodych. Podobnie szacuje się także ten wydatek w przypadku świadków. Nieco wyższe kwoty wręczają także bliżsi krewni (kuzynostwo) i przyjaciele osób biorących ślub. Chodzi najczęściej o ok. 400 do 500 zł. Każda z wymienionych kwot jest jedynie tą za jedną osobę.

Ile się daje na wesele 2022? Przyjrzyj się kosztom organizowanego przyjęcia

W związku z szalejącą w naszym kraju inflacją koszty organizacji ślubu i wesela również poszły w górę. Aby odpowiednio oszacować sumę, jaką wypada włożyć do koperty, możemy trzymać się pewnego założenia. Kwota wręczana jako prezent powinna przynajmniej pokrywać wydatki przeznaczone na organizację wesela przeliczone na jedną osobę w taki sposób, by młodym jeszcze ''coś zostało w kieszeni''. Średni koszt tak zwanego "talerzyka" w 2022 roku w salach weselnych wynosi pomiędzy 250 zł, a nawet 450 zł, a to nie jedyne koszty, jakie musi ponieść para młoda. Do tego dochodzi alkohol, orkiestra, dekoracje, dodatkowe atrakcje a czasem nawet ciasto.

Ile do koperty na wesele? Uwzględnij dodatkowe czynniki

Osoba zaproszona na jeden dzień imprezy weselnej powinna włożyć do koperty inną kwotę niż ta, która wybiera się na dwu dniowe świętowanie. Jeżeli wybierasz się na przyjęcie wesele i poprawiny powinnaś uwzględnić dodatkowe minimum 150 zł za osobę. Sprawa ma się też inaczej gdy to para młoda organizuje ci nocleg i gdy na przyjęcie przychodzisz z dziećmi. Każda z tych spraw wymaga dodatkowego wydatku, który zawsze powinien być uwzględniony.

Więcej o: